Żyjemy w cywilizacji medialnej. Nadmierne oglądanie telewizji czy gry komputerowe uzależniają najmłodszych i szkodzą ich rozwojowi odbierając czas na inne pożyteczne zajęcia. Warto więc jak najwcześniej dać dziecku alternatywę i przekonać je do innych atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu np. do czytania.
Pięciolatki z grupy III PM 5 w Kole kontakt z książką mają co dzień. Jednak każda dodatkowa okazja do kształtowania zainteresowań czytelniczych jest niezwykle cenna. Stąd też do współpracy z przedszkolem zaproszono panią Annę Pietruszkę, bibliotekarkę z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole. Spotkanie zainicjowała pani Elżbieta Szacowna by zachęcić swoich wychowanków do wesołych zabaw z książką.
Opowiadając o swojej pracy pani Anna Pietruszka wyjaśniła przedszkolakom jak korzystać z zasobów biblioteki, jak zachować się w wypożyczalni i czytelni, a także jak stać się prawdziwym czytelnikiem. W rozmowie z gościem przedszkolaki poznały jakie korzyści płyną z obcowania z książką. Wspólne czytanie wzmacnia przecież więzi rodzinne, społeczne, uczy wychowuje, rozwija myślenie, pozwala też odreagować negatywne emocje i miło spędzić czas. Czytanie to także forma zabawy i relaksu.
W czasie spotkania z bibliotekarką dzieci wysłuchały wierszy o książce, która jest przyjacielem dziecka. Przybliżając świat realny i ten baśniowy pełen fantazji książki pozwalają dziecku marzyć, poznawać ciekawych bohaterów i przeżywać niezwykłe przygody. Aby zachęcić dzieci do nauki czytania pani Elżbieta Szacowna zaproponowała im zabawę „Znam literki”. Pięciolatki rozpoznawały znaki graficzne głosek nazywając przedmioty z nimi skojarzone. Poszerzyły też swoje wiadomości o literach drukowanych i pisanych, a także o tym jak powstają książki dla dzieci. Dużym zainteresowaniem wśród pięciolatków cieszyła się przygotowana przez panią Anię prezentacja różnych ich rodzajów.
„ Czarna Książka kolorów”wg M. Cottin i R.Faria napisana alfabetem Braille'a uzmysłowiła przedszkolakom ,że czytać mogą nawet osoby niewidome. Jak trudne to zadanie dzieci przekonały się sprawdzając rzecz w praktyce i próbując czytać dotykiem. Później oglądając pięknie ilustrowaną książkę bez tekstu pt. „Fala” autorstwa S. Lee snuły własną barwną opowieść o morzu, przyrodzie i bohaterach. Przedszkolaki tworzyły opowiadanie opisując kolejne obrazki i dodając do fabuły swoje pomysły. O tym jak należy opiekować się ukochanym psem dowiedziały się z książki J. Wilkonia „Psie życie”. Dzięki niej mogły wczuć się w przeżywane przez głownego bohater emocje, zrozumieć jego smutki i radości. Elementy humorystyczne jakich nie brakowało w ksiażce J. Klassen „Gdzie jest moja czapeczka?” ubarwiły spotkanie z bibliotekarką. Niespodziewane zwroty akcji i nastrój grozy przykuły uwagę dzieci .
Związane z popularnymi bajkami dla dzieci zagadki tekstowe pozwoliły przedszkolakom sprawdzić swoją wiedzę na ich temat. Zagadkom towarzyszyło wyszukiwanie obrazków do bajek, odgadywanie tytułów i opisywanie bajkowych postaci.
Spotkanie z książkami i panią Anią Pietruszką zakończyło się przy muzyce, zabawach relaksacyjnych i swobodnych wypowiedziach na temat bezpiecznych zabaw w domu i ogrodzie. Dzieci zapewniły też , że częściej będą sięgać po książkę, jako formę rozrywki w wolnym czasie. Wierzymy, że dotrzymają słowa.
Pani Ani Pietruszce za pouczające spotkanie dziękujemy w imieniu przedszkolaków, organizatorki spotkania i dyrekcji Przedszkola nr 5 w Kole.
oprac. R. Zamelska
foto E. Szacowna