W ostatnią sobotę, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Wodnej „Przystań” oraz wszyscy chętni, szczególnie miłośnicy sportów wodnych i kultywowania słowiańskich tradycji, spotkali się na IX imprezie świętojańskiej
Noc Kupały, Sobótka i wiele innych nazw nosi słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Przeprowadzane tego dnia zwyczaje i obrzędy miały zapewnić zdrowie i urodzaj. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się wróżby i tańce. Młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem powierzały je falom rzek i strumieni. By upleść wianek, potrzebna była tajna wiedza, gdyż znaleźć się w nim musiały zioła, które tej właśnie nocy nabierały magicznych właściwości, jak bylica, dziurawiec, łopian, rosiczka i szałwia, bowiem miały one moc odstraszania złych uroków, zapewniały zdrowie i dobre zamążpójście. Wśród nich powinny się znaleźć także polne maki, chabry, rumianek.
Obecnie w wielu miastach Polski organizowane są imprezy nawiązujące do dawnych, rodzimych tradycji. Również w Kole już po raz dziewiąty pod szyldem „imprezy świętojańskiej” miłośnicy plenerowych spotkań uczcili to wydarzenie. Zorganizowali je członkowie SPMKn/W przy współudziale „Przystani” oraz wsparciu finansowym Starosty Powiatu Kolskiego i Burmistrza Miasta Koła.
A rozpoczęło się ono spływem kajakowym po Warcie z Dobrowa do Koła, gdzie wioślarze dotarli do kolskiej mariny. Jak przyznał prezes SPMKn/W Grzegorz Mokrzycki, popłynęło aż 70 osób.
Po przypłynięciu do celu, rozpoczęła się impreza świętojańska, do której dołączyli wszyscy chętni, których częstowano grillowaną kiełbaską i innymi pysznościami. Kolejnym punktem imprezy były konkursy, rozstrzygnięto dwa, na wianek oraz wiedzy o Oskarze Kolbergu, etnografie, folkloryście i kompozytorze. Uczestnicy zmagań otrzymali nagrody, a wszystkie wianki zgodnie z obyczajem popłynęły z nurtem rzeki Warty.
Całą imprezę uświetnili uczniowie szkoły muzycznej "YAMAHA", oraz członkowie Studia Piosenki z MDK. Finałem spotkania była wspólna biesiada przy ognisku.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
Kom. Stefania Skąpska
Zdjęcia M. Krzemiński