Właśnie w ratuszu miejskim w Kole rozpoczęła się konferencja popularnonaukowa pt.: "Sybir i Sybiracy - byliśmy tam", zorganizowana dla uczczenia 25-lecia Koła Terenowego Związku Sybiraków w Kole oraz upamiętnienia 75. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
Przedsięwzięcie zorganizowali: przewodnicząca Rady Miejskiej i burmistrz miasta, prezes koła terenowego Związku Sybiraków w Kole oraz dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych. W programie konferencji jest m.in. cykl referatów, Wiesława Sitowskiego o jubileuszu związku, dra hab. Piotra Gołdyna o Sybirakach we współczesnych podręcznikach do historii, dra Krzysztofa Witkowskiego o zsyłkach jako formach kary w dziejach Rosji, Tomasza Nuszkiewicza o Sybirakach z Koła i okolic. Choć jest wielu słuchaczy, są jeszcze wolne miejsca i osoby zainteresowane tą tematyką mogą dołączyć do konferujących.
Z okazji obchodzonego dziś 25-lecia Koła Terenowego Związku Sybiraków w Kole, na ręce prezesa związku Wiesława Sitowskiego złożone zostały kwiaty i wyrazy uznania za aktywność i współpracę z samorządem. Otwierając spotkanie, przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz powiedziała: Spotkaliśmy się, by uczcić pamięć tych, których dotknęła tragedia napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, a jej konsekwencją była śmierć, ból i cierpienie. Cytując za Janem Pawłem II naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości. Dlatego nasze pokolenie winno pamiętać o przeszłości i wyciągać wnioski z doświadczeń przodków. Przewodnie słowa dzisiejszej konferencji brzmią: byliście tam. Żadne słowa wypowiedziane dzisiaj nie oddadzą tragizmu i cierpienia, które towarzyszyły tamtym dniom.
Członkom związku sybiraków życzono przede wszystkim dużo zdrowia.