Tradycją stała się coroczna inauguracja sezonu kulturalnego, jaką z rozmachem organizuje dla społeczności lokalnej Miejski Dom Kultury w Kole. Przedsięwzięcie służy przede wszystkim prezentacji prowadzonych przez instytucję zajęć artystycznych i warsztatów, a inicjatywie towarzyszą wystawy, wykłady i koncerty.
Gościem specjalnym tegorocznego spotkania był dr hab. Piotr Szwiec, prof. nadz. UAP z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który dał licznie przybyłej młodzieży wykład zatytułowany „Sztuka Projektowania Przestrzeni”, swoistą ilustracją przekazanych treści była zaś wystawa rysunku, grafiki, fotografii jego autorstwa „Przestrzenie widziane”. Większą część sali instytucji zajęli gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, zwłaszcza reprezentujący Zespół Szkół Plastycznych. Młodych artystów interesowały warunki przyjęcia na wyższą uczelnię, kierunki, tok nauczania i o to pytali jeszcze długo po zakończeniu wykładu. Prelegent doradzał przyszłorocznym maturzystom jak podejść do pracy dyplomowej i objaśniał drogę twórczą od pomysłu do projektu. Po zadowolonych twarzach widać było, że wielu myśli o kontynuowaniu nauki na artystycznej uczelni.
Podczas inauguracji można było także oglądać prace pedagogów polskich uczelni artystycznych z Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa i Zielonej Góry na ekspozycji zatytułowanej „Ta sztuka jest jedna” oraz dzieła powstałe na przestrzeni dziesięciu lat podczas Międzynarodowych Plenerów Artystycznych w Kole. Jubileusz tej popularnej imprezy o światowej randze skłonił obecnych do przemyśleń na temat roli plenerów w Kole. Uznano, że inicjatywa jest promotorem sztuki, samych artystów i oczywiście wizytówką Koła, służy integracji środowisk twórczych, wymianie doświadczeń i sprzyja ponadkulturowemu dialogowi poprzez sztukę - malarstwo, grafikę, ceramikę, rzeźbę.
Dla obecnych, na zachętę do korzystania z zajęć artystycznych i warsztatów prowadzonych przez instruktorów Miejskiego Domu Kultury, wystąpiły dwie formacje działające przy placówce, Studio Piosenki i zespół taneczny.