Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, zebrały się poczty sztandarowe, władze samorządowe powiatu i miasta, organizacje polityczne, kombatanci, Sybiracy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.
Okazja ku temu była szczególna – 96. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynek starostwa złożono wiązanki kwiatów, po czym w zorganizowanym pochodzie zebrani przeszli na ul. Grodzką, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez Solidarność, na znak pamięci, że tutaj mieścił się komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, tam przesłuchiwano i mordowano ludzi. Potem zebrani przeszli do Pomnika Powstańców 1863, gdzie orkiestra kolska odegrała Hymn Narodowy. Na cokole pomnika poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a dyrektor – doktor Muzeum Krzysztof Witkowski i starosta kolski Wieńczysław Oblizajek wygłosili krótkie przemówienia związane z dzisiejszym świętem. Po tej ceremonii zebrani przemaszerowali do kolskiej fary, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na czele pochodu kroczyła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrygenturą Krzysztofa Lityńskiego. Po raz kolejny w uroczystości udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego służb mundurowych przy Zespole Szkół Technicznych w Kole oraz Uczniowie I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Kole. Chłopcy i dziewczęta w uniformach wojskowych prezentowali się znakomicie.
Ks. proboszcz kolskiej fary powitał m.in. wszystkich obecnych, a szczególnie wszystkie poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, służby mundurowe, kombatantów, Sybiraków i inne.
W kazaniu ks. proboszcz Józef Wronkiewicz, nawiązał do patriotyzmu, jaki wyrósł na prawie Bożym i jaki przez tyle lat jest w polskim narodzie. – Rodzina i szkoła powinna wychowywać młodzież w duchu Patriotyzmu, miłości Ojczyzny i jej wartości. Cieszę się, że taka duża ilość mieszkańców uczestniczyła w dzisiejszej niezwykle ważnej dla Polaków uroczystości – powiedział kaznodzieja.
W uroczystej Mszy św. uczestniczył także ks. proboszcz Władysław Waszak z kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej na Bliznej oraz Gwardian Klasztoru Ojciec Oswald Jasielski.
Całość Liturgii swoim śpiewem uświetnił Chór farny Lutnia pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.
Michał Chojnacki