Na uroczystej gali spotkała się społeczność Zespołu Szkół Plastycznych w Kole, bowiem ta kolska placówka artystyczna obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia istnienia. W rocznicowych obchodach udział wzięli absolwenci, dawni pedagodzy, przyjaciele oraz wielu znamienitych gości, wśród nich pierwszy dyrektor i założyciel szkoły, którzy z dumą przyjęli zaproszenie do wspólnego świętowania.
Podczas gali dyrektor ZSP Krzysztof Pawlak przybliżył historię Zespołu…, wysłuchał płomiennych przemówień gości, którzy z wielkim szacunkiem i podziwem odnieśli się do osiągnięć młodzieży, odebrał, wraz z kilkunastoma innymi pedagogami nagrodę za działalność na rzecz rozwoju artystycznego oraz wręczył swoim podwładnym nagrody dyrektora. Drugą część spotkania stanowiły występy uczniów, dowodzące, że są utalentowani w wielu dziedzinach, a teatr, śpiew czy pantomima nie są dla nich trudniejsze, niż stanie przy sztaludze. Na zakończenie zagrał big band z konińskiej szkoły muzycznej. Goście zostali obdarowani pamiątkowym, jubileuszowym wydawnictwem i obejrzeli okolicznościową wystawę prac. - 35 jubileusz powołania ZSP w Kole, to taki przystanek po drodze do dalszego funkcjonowania i rozwoju naszej szkoły – wyznał dyrektor Krzysztof Pawlak. – W tym roku zadbaliśmy o to, by zaprezentować prace uczniów, gdyż to oni stanowią o jakości i charakterze naszej szkoły. Jesteśmy istotnym elementem szkolnictwa artystycznego, o czym świadczy nasza pozycja w ogólnopolskich przeglądach artystycznych, od lat utrzymujemy się w ścisłej czołówce co dowodzi o jakości nauczania przedmiotów artystycznych i specyficznym charakterze tej szkoły, o naszych nauczycielach.
O poziomie nauczania w tej instytucji świadczą najbardziej liczne sukcesy młodzieży, stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zajmowane pierwsze miejsca w konkursach, przeglądach, wygrane indeksy na wyższe uczelnie artystyczne, prestiżowe nagrody, uczestnictwo w ogólnopolskich plenerach. Ciepłych słów nie szczędzili wszyscy zabierający głos podczas tego uroczystego spotkania. Wychwalali szczególny charakter ZSP i osiągnięcia wychowanków. Wspominano też byłą dyrektor śp. Krystynę Drążkiewicz. - Mamy tu skupioną młodzież bardzo utalentowaną, jestem pod wrażeniem tego fenomenu, że takie miasto, położone w oddaleniu od wielkich miast, potrafi przyciągać młodzież, która dzięki edukacji plastycznej i ofiarnemu wkładowi nauczycieli osiąga wysoki poziom, co widoczne jest w konkursach, a wielu absolwentów jest znanych na rynku pracy i rynku sztuki – przemawiał Wojciech Myjak z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
W swym wystąpieniu burmistrz Mieczysław Drożdżewski, oprócz podziękowań i gratulacji wyraził nadzieję, że kiedy artyści wyprowadzą się z Koła, nadal będą obecni w życiu społecznym naszego miasta. Szkoła bowiem jeszcze funkcjonuje w Kole, ale jednocześnie zarządza Zespołem Pałacowo-Parkowym w Kościelcu, gdzie trwają prace budowlano-konserwatorskie, a po ich zakończeniu tam mieścić się będzie nowa, upragniona siedziba ZSP.