Jego imieniem nazwano miasta, miasteczka, ulice, kościoły i katedry, bractwa kupieckie i rzemieślnicze. Pięciu z papieży w historii kościoła też przybrało jego imię. Nawet w naszym miasteczku mamy placówkę oświatową imienia św. Mikołaja. Można stąd wysnuć wniosek, że istniał i był ważny skoro pamięć o nim przetrwała do dziś. Ile w opowieściach o mikołaju prawdy historycznej a ile legendy dowiedziały się w Przedszkolu nr 5 w Kole najbardziej zainteresowane jego postacią przedszkolaki.
W tym celu spotkały się z panem Bartłomiejem Grzanką asystentem muzealnym Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Roli gospodarzy podjęły się pięciolatki z grupy IV, które zaprosiły do swojej sali kolegów z pozostałych grup. Przygotowana na te okoliczność prezentacja zatytułowana „Święty Mikołaj. Prawda i legenda” zawierała wiele ciekawych zdjęć opatrzonych komentarzem pana Bartka. Dzieci mogły prześledzić losy biskupa Miry człowieka pobożnego wspomagającego ubogich, który zasłużył się wieloma dobrymi uczynkami tak bardzo, że uznano go świętym. Dowiedziały się też, że za swojego patrona uznają go m.in. dziewczęta pragnące wyjść za maż, matki marzące o potomstwie, rzemieślnicy, kupcy, podróżni, pielgrzymi a nawet więźniowie i żebracy. Tradycyjnie zaś obchodzone Mikołajki jak się okazało przypadają w rocznicę śmierci św. Mikołaja.
Pan Bartłomiej Grzanka wyjaśnił też przedszkolakom kiedy powstał współczesny wizerunek mikołaja i jak zmieniał się on na przestrzeni czasu. Przejęty z kultury brytyjskiej i amerykańskiej mikołaj jest dziś jedną z atrakcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jednak jak dowiedzieli się najmłodsi podarki na Boże Narodzenie w różnych regionach świata czy naszego kraju pochodzić mogą od Dziadka Mroza, Trzech Królów, Gwiazdora, Gwiazdki, Dzieciątka Jezus a nawet krasnoludków. Upominki od św. Mikołaja skojarzone są raczej z datą 6 grudnia.
Niezależnie od tego czy dzieci w mikołaja wierzą czy też nie, zawsze chętnie go witają. Spotkanie z nim jest zawsze ważnym wydarzeniem. Ponieważ zaś równie miło jest prezenty dostawać jak i innych nimi obdarowywać, dlatego przedszkolaki z poszczególnych grup przygotowały dla pana Bartka niespodziankę. Chcąc mieć swój własny udział w tworzeniu atmosfery świąt zaprosiły gościa do obejrzenia inscenizacji wierszyka, piosenek i tańców przygotowanych pod hasłem „Święta z Mikołajem , szopką i kolędą”. Za ciekawą lekcję historii i współpracę przy przygotowaniu spotkania panu Bartłomiejowi Grzance podziękowała Renata Zamelska organizatorka przedsięwzięcia.
W oczekiwaniu wspaniałych upominków pozostaje życzyć wszystkim przedszkolakom, by zainspirowane postacią św. Mikołaja same nauczyły się jak dzielić się z innymi z czystej potrzeby serca.
oprac. R. Z. PM 5