We wtorek (3 lipca) w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego w Kole o godz. 18.00 rozpoczęła się prezentacja multimedialna pt.: „Od pożółkłych rękopisów do systemu informacji geograficznej. O rekonstrukcji sieci osadniczej XVI w. okolic Koła”, będąca elementem dużego projektu badawczego realizowanego przez pracowników Polskiej Akademii Nauk, którego pokłosiem będzie opracowanie struktury osadnictwa w XVI-wiecznej Wielkopolsce.
Przedsięwzięcie zorganizowali: Urząd Miejski, Muzeum Technik Ceramicznych i Polska Akademia Nauk. Prelekcję prowadził Zespół Pracowni Atlasu Historycznego Instytutu Historii PAN: dr hab. prof. IH PAN Marek Słoń, dr hab. prof. IH PAN Bogumił Szady, mgr Elżbieta Rutkowska, mgr Jarosław Suproniuk, mgr Marta Piber-Zbieranowska, mgr Michał Zbieranowski, Arkadiusz Borek i Tomasz Związek. Wygłoszone referaty zostaną opublikowane w pracy zbiorowej.
Obecność Zespołu Pracowni Atlasu Historycznego Instytutu Historii PAN w Kole była związana z pracami prowadzonymi w ramach projektu w poszczególnych województwach, w bieżącym roku w powiecie konińskim. Objazd ten kończył się na naszym mieście. Zadaniem zespołu jest stworzenie atlasu historycznego Wielkopolski w II poł. XVI w. z uwzględnieniem m.in. poszczególnych miejscowości, osadnictwa, terenów leśnych, planów urbanistycznych większych ośrodków. Prace w terenie mają na celu zweryfikowanie np. współczesnych układów przestrzennych i porównanie ich z przeszłymi. W działaniach wykorzystywane są nowoczesne techniki badawcze.