Koło upamiętniło Czesława Freudenreicha
Dodane: 12 Listopad 2015 10:40:00 Opublikował:
Koło upamiętniło Czesława Freudenreicha
Dzień 10 listopada zapisze się chlubnie na kartach historii naszego miasta. W 76. rocznicę zamordowania przez hitlerowców Czesława Freudenreicha i jego córki Krystyny miało miejsce odsłonięcie odnowionego (staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą) grobowca rodziny Freudenreichów na cmentarzu parafialnym, następnie w sali sesyjnej ratusza odbyła się sesja upamiętniająca tego zacnego kolanina, a tuż po niej nastąpiło otwarcie stałej ekspozycji Muzeum Technik Ceramicznych "Fajans kolski - formy, dekoracje, techniki zdobnicze" na poddaszu ratusza oraz nadanie jej imienia Czesława Freudenreicha.
Czesław Freudenreich był ostatnim przedwojennym właścicielem fabryki fajansu w Kole, człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, zaangażowanym w kolskie życie społeczne, wybitnym działaczem kulturalno-oświatowym a przede wszystkim zagorzałym patriotą. Wystąpił z inicjatywą utworzenia muzeum w Kole. To wielka postać w historii naszego miasta. Jego osobę intensywnie “promuje” Dariusz Matysiak, honorowy obywatel Koła, pomysłodawca i reżyser m.in. spektaklu "Warthbrücken”.
Odnowienie grobowca było inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, które na ten cel przeznaczyło środki z corocznych kwest na renowację nekropolii. Projekt wsparł nasz honorowy obywatel Dariusz Matysiak, który wystawił m.in. dwie sztuki teatralne "Warthbrücken” oraz „Miasto bez kantów” przeznaczając zebrane dzięki spektaklom środki na tę szczytną inicjatywę. W zaprojektowanie i renowację grobowca zaangażował się również nasz lokalny społecznik Piotr Śniegocki. Pomnik odwołuje się do symboliki Polaka i patrioty.
- Podjąłem się tej pracy, gdyż chciałem uhonorować mojego idola, człowieka, którego podziwiam od lat, który chciał rozsławić nasze miasto na świecie, szukam materiałów dotyczących całej jego rodziny – powiedział Piotr Śniegocki. Nasz honorowy obywatel Dariusz Matysiak, prowadząc uroczystość, powiedział: Mam nadzieję, że ten dzień zapadnie nam wszystkim w sercach, Czesław Freudenreich to człowiek, który zrobił dla Koła tak wiele, jak mało kto, powinniśmy pamiętać o przodkach, którzy za polskość oddali swoje życie, dlatego dzisiejsza obecność tu jest przejawem patriotyzmu, był to niezwykły człowiek działający na tylu polach, że współcześni chyba nie byliby w stanie temu podołać, nie szczędził trudu i czasu, by zrobić coś dla innych, niech będzie wzorcem jak postępować, by być pamiętanym.
W uroczystości udział wzięło wielu gości, samorządowcy, radni, organizacje, instytucje, przedstawiciele szkół, poczty sztandarowe, warta honorowa wystawiona przez kadetów Liceum Ogólnokształcącego z klasy II o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Kole.
Drugą część uroczystości stanowiła sesja upamiętniająca Czesława Freudenreicha w ratuszu miejskim. Jej uczestnicy usłyszeli wykład „Czesław Freudenreich, Człowiek który służył miastu i jego mieszkańcom” Dariusza Matysiaka, Honorowego Obywatela Miasta Koła, następnie mowę honorowego prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą Kazimierza Kasperkiewicza „Fabryka Fajansu Freudenreich podczas okupacji hitlerowskiej w okresie komisarycznego zarządzania 1939 – 1941”, zaś od prezesa SPMK/Wartą Grzegorza Mokrzyckiego dowiedzieli się „O pracach nad odnowieniem grobowca rodziny Freudenreichów”.
Uroczystość zakończyło otwarcie na poddaszu Ratusza Miejskiego stałej wystawy Muzeum Technik Ceramicznych „Fajans kolski - formy, dekoracje, techniki zdobnicze” oraz nadanie jej imienia Czesława Freudenreicha.
www.kolo.pl/wiadomosc/3369/koo-upamitnio-czesawa-freudenreicha