Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą wzbogaciło się o rodzinne pamiątki po doktorze Bernardzie Buszy, które przekazała Olga Weronika Prokopowicz, pasierbica Jerzego Buszy - syna Bernarda.
Lekarz medycyny Bernard Busza (1908-1980) to postać bardzo zasłużona dla miasta Koła. Przybył tutaj w 1935 r. i podjął pracę jako asystent dr. Władysława Witkowskiego. Dał się poznać jako wspaniały i oddany medyk. Podczas II Wojny Światowej pełnił służbę w korpusie sanitarnym. Po wojnie został dyrektorem kolskiego szpitala. Jego wielką zasługą jest fakt, że udało mu się „załatwić” we władzach centralnych rozbudowę kolskiego szpitala, która nastąpiła w latach 1956-1959. Wysokim urzędnikiem w Ministerstwie Zdrowia był wówczas kolega Buszy – kolanin, niejaki Lutek Engelman. Ilość łóżek w kolskiej lecznicy zwiększyła się wówczas ze 140 do 280.
- Zbiór przekazany przez panią Olgę zawiera kilkadziesiąt zdjęć z różnych okresów życia Bernarda Buszy, w tym zdjęcia przedwojennego Koła, między innymi fotografie kolskiego szpitala – powiedział Grzegorz Mokrzycki, prezes stowarzyszenia.
- Darczyńcy należą się podziękowania za bezcenny zbiór ikonograficzny dotyczący naszego miasta i wybitnego kolanina jakim był Bernard Busza. Dla nas, pamiątki te stanowią obraz życia zasłużonego kolanina i być może przyczynią się w przyszłości do opracowania jego biografii lub wykorzystane zostaną przy ewentualnym spisywaniu, przez kogoś, dziejów kolskiego szpitala – powiedział dr Krzysztof Witkowski, wiceprezes stowarzyszenia.
Bardzo ciepło, jako o wspaniałym lekarzu, człowieku i przełożonym wypowiada się o Bernardzie Buszy Stefania Skąpska, członkini zarządu stowarzyszenia, która m. in. przez 15 lat asystowała doktorowi przy operacjach.