W dniu 08.12.2015 r. w miejscowości Gronów (woj. lubuskie) odbyło się spotkanie z udziałem Burmistrza Miasta Kola - Pana Stanisława Maciaszka, Prezesa Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z/s w Kole Pana Krzysztofa Sobczaka oraz Przewodniczącej Rady Nadzorczej MZWiK sp. z o.o. Pani Darii Skupin z przedstawicielami firmy działającej w branży projektowania i budowy oczyszczalni ścieków.
Konieczność zorganizowania przedmiotowego spotkania została podyktowana bardzo złym stanem technicznym obecnej oczyszczalni ścieków. Zdecydowana większość urządzeń, z jakich składa się obiekt oczyszczalni jest przestarzała, ponadto większość z nich nadaje się już tylko do rozbiórki. Również zastosowana technologia oczyszczania ścieków na skutek zmian i kombinacji nie pozwala obecnie na usuwanie substancji zawartych w ściekach. Reasumując, istniejąca oczyszczalnia nie spełnia wymogów wynikających z prawa ochrony środowiska oraz dyrektyw unijnych.
Jak wynika z dokumentów znajdujących się w Spółce, fatalny stan techniczny oczyszczalni został stwierdzony już w 2011 r. W związku z powyższym zwracano uwagę na konieczność modernizacji obiektu. Niestety poprzednie władze Spółki nie podejmowały zdecydowanych kroków w tym kierunku.
Przy okazji spotkania został poruszony również problem zagospodarowania osadu ściekowego, gdyż obowiązujące przepisy prawa również w tym temacie wprowadzają szczególne obostrzenia (m.in. zakaz składowania osadu).
W trakcie spotkania dokonano niezbędnych ustaleń oraz omówiono warunki współpracy w tym zakresie.
Przy okazji Burmistrz oraz członkowie organów Spółki mieli okazję obejrzenia funkcjonującej w Gronowie oczyszczalni ścieków. Na uwagę zwrócił przede wszystkim fakt zastosowania w obiekcie nowoczesnej technologii spełniającej wymogi wynikające z najlepszych dostępnych technik. Oczyszczalnia jest obiektem nowoczesnym, higienicznym, nie emitującym nieprzyjemnych zapachów, czy innych emisji.
Należy jednocześnie dodać, iż modernizacja istniejącego obiektu oczyszczalni może zostać sfinansowana ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawet do 80%.