XXIII Sesja Rady Miejskiej w Kole miała uroczysty charakter, rajcy zasiedli na scenie Miejskiego Domu Kultury, widownię zaś zajęli parlamentarzyści, wicemarszałek, wojewoda, posłowie, samorządowcy, inni znamienici goście oraz zainteresowani wydarzeniami kolanie. Sesję zorganizowano z okazji 650. rocznicy lokacji miasta 18 lipca, czyli dokładnie w dniu, w którym przed wiekami król Kazimierz Wielki dokonał owej lokacji.
Uroczysty charakter spotkania podkreśliła obecność sztandaru, odegranie hymnu i hejnału miasta. Hejnał wykonał tegoroczny absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej Jakub Józefowicz. Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne Lutnia wykonało „Hymn miasta Koła” - słowa napisał p. Włodzimierz Nowaczewski, a muzykę skomponował dyrygent orkiestry p. Krzysztof Lityński. Była to niespodzianka dla gości uroczystości, bowiem miasto formalnie nie posiada hymnu. Zatem utwór ten, jeśli znajdzie akceptację i pozwolą na taki krok procedury prawne, ma szansę w przyszłości stać się oficjalnie hymnem miasta. O „Lokacji Koła i jego najdawniejszych dziejach” faktów i ciekawostek dowiedzieli się obecni z referatu, jaki wygłosił dr Krzysztof Witkowski, dyrektor MTC. Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Miejskiej Koło do Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego. Odczytane zostało oświadczenie w sprawie 650. rocznicy lokacji miasta, które spotkało się z aprobatą słuchaczy. Uchwała mówiła, iż Gmina Miejska Koło przystępuje w charakterze członka wspierającego do Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu w województwie kujawsko – pomorskim. Oświadczenie zaś miało poniższą formę:
My, Rajcy Miasta Koła, będąc świadomi wagi i znaczenia dla społeczności lokalnej, przypadającej w roku 2012 rocznicy 650-lecia lokacji miasta na wyspie rzecznej w zakolu Warty, na miejscu sołectwa Koło pragniemy, aby fakt ów stał się powszechnie znanym. Rada Miejska w Kole z szacunkiem i odpowiedzialnością przyjmując obowiązki zachowania i pomnażania danego nam przez umiłowane miasto dziedzictwa tradycji, kultury i historii wyraża w 650 rocznicę tego wydarzenia wdzięczność Królowi Założycielowi oraz Wójtowi Henrykowi z Warty. Lokacja miasta dnia 18 lipca 1362 r. umożliwiła stworzenie organizmu miejskiego i stanowiła początek samorządności w Kole, której my jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami. Jesteśmy dumni z dokonań ludzi, którzy na przestrzeni wieków żyli i pracowali w Kole. Dzięki nim, nasze królewskie miasto trwale zapisało piękne karty w historii naszej Ojczyzny. Pamiętając o zobowiązaniu jakim są wspaniałe dzieje naszego grodu nie szczędźmy sił w wysiłkach na rzecz jego dalszego rozwoju. Starajmy się to czynić zdając sobie sprawę z tego, że następne pokolenia mieszkańców będą tworzyły jego przyszłość.
Po wystąpieniu przewodniczącej rady oraz burmistrza, który podkreślił wagę jubileuszu mówiąc o rozwoju miasta i dokonaniach mieszkańców, przyszedł czas na wręczenie wyróżnień i podziękowań, w tym medali jubileuszowych z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego, wybitych na okoliczność rocznicy. Obecni otrzymali wydane ostatnio lokalne publikacje, okolicznościowe znaczki oraz książkę pt. „650. wydarzeń na 650-lecie Koła” właśnie wydaną przez Urząd Miejski, zawierającą rozdziały napisane przez panów: Krzysztofa Witkowskiego, Mariusza Kaszyńskiego, Ewarysta Jaśkowskiego, Tomasza Nuszkiewicza, Kazimierza Kasperkiewicza. Po przemówieniach zaproszonych gości, obecni wysłuchali koncertu Orkiestry Derwent Valley Concert Band z Australii. Muzycy otrzymali owacje na stojąco.
Zdj. K. Wojtysiak, A. Wysocka