Dni wolne od zajęć szkolnych to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Najważniejsze jest jednak, aby przygotowane przez organizatorów, a wybrane przez rodziców i dzieci formy wypoczynku nie tylko sprawiały radość i spełniały marzenia, ale miały także funkcję edukacyjną oraz pozostawiły u młodzieży wspaniałe wspomnienia.
Celem poradnika jest przekazanie w przystępny sposób wszystkim zainteresowanym, w szczególności organizatorom wypoczynku oraz rodzicom i opiekunom, głównych zasad dotyczących rejestracji, przebiegu i bezpieczeństwa
wypoczynku dzieci i młodzieży, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Zorganizowany pobyt poza miejscem zamieszkania to także świadome i planowe działanie zmierzające do poprawy zdrowia, kondycji fizycznej i pogłębienia zainteresowań młodych ludzi.
Różne formy wypoczynku uzupełniają pracę szkoły, pomagają promować aktywność fizyczną oraz zainteresowania kulturalne i krajoznawcze, zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczestników.
Pełne wykorzystanie wszystkich możliwości opiekuńczych i wychowawczych zależy przede wszystkim od organizatorów wypoczynku.
Przypominamy im więc, o co trzeba zadbać, co zapewnić i o czym pamiętać, żeby wyjazd zawsze był bezpieczny, udany i dydaktycznie pożyteczny. Natomiast rodzicom i opiekunom poradnik ten może służyć radą, na co powinni zwrócić uwagę, zanim zdecydują się wysłać swoje dziecko na zorganizowany wypoczynek.