Sztuki walki dają możliwość wszechstronnego rozwoju:
- Rozwój społeczny – trening sztuk walki angażuje ćwiczących w aktywność społeczną, taką jak praca w zespole i współzawodnictwo. Rozwój społeczny wynika ze wspólnego wysiłku podczas treningu, emocji związanych z udziałem w zawodach czy kibicowaniem klubowym kolegom, a także z poznawania nowych dzieci i kształtowania zdrowych nawyków.
- Rozwój emocjonalny – sztuki walki uczą zachowywania się w trudnych sytuacjach, w tym w sytuacjach stresujących oraz zagrażających życiu. Trening oraz zawody przynoszą satysfakcję z czynionych postępów i zwycięstw. Uczą także radzenia sobie z porażką, pokonywania trudności, wiary we własne możliwości i kształcą pewność siebie.
- Rozwój intelektualny i duchowy – sztuki walki opierają się na zastosowaniu określonych technik i chwytów, aby samoobrona była efektywna i bezpieczna. Doskonaląc techniki walki, dziecko ćwiczy koncentrację i pamięć.
- Rozwój fizyczny – sztuki walki doskonale rozwijają koordynację ruchową i mają pozytywny wpływ na kondycję. Treningi zawierają ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz ćwiczenia techniczne, oddziałujące na siłę fizyczną, szybkość, zwinność i wytrzymałość.
Zdjęcia i tekst: Marta Oblizajek