W związku ze stwierdzeniem przypadków zachorowań na grypę A/H1N1 w powiecie kolskim warto zapoznać się z informacjami zamieszczanymi przez Wielkopolską Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu na stronie internetowej: http://wsse-poznan.pl/index.php/grypa
Grypa jest chorobą zakaźną, układu oddechowego wywołaną wirusami grypy. Wirusy grypy ulegają częstym zmianom mutacji, co powoduje, że w każdym sezonie wiele osób może zachorować na grypę. Wirusy grypy dzielą się na trzy osobne rodzaje - A, B, C, oraz podtypy H i N.
Rozpoznany w 2009 roku nowy wariant wirusa grypy A/H1N1, który wywołał ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia w dniu 11 czerwca 2009 roku pandemię grypy na świecie, jest obecnie jednym z trzech dominujących szczepów wirusa grypy krążących w populacji ludzkiej. Badania wirusologiczne ujawniły, że około 60-80% zachorowań na grypę jest spowodowanych wirusem grypy A/H1N1 obok innych wirusów grypy typu A (np. A/H3N2) i B będących czynnikiem etiologicznym grypy sezonowej.
Zgodnie z zaleceniami WHO antygeny tego wirusa (A/H1N1, A/H3N2 i typ B) wchodzą w skład szczepionek przeciwgrypowych, które najlepiej zabezpieczają przed zakażeniem. W sezonie grypowym 2015/2016 dominującym wirusem grypy jest podtyp A/H1N1.
*Świńska grypa jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A lub wirusy grypy typu C. Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Nieściśle (i formalnie nie poprawnie) świńską grypą nazywa się również wirus grypy A/H1N1 aktualnie krążący w populacji.
Epidemiologia
Zwiększone zachorowania na grypę są notowane praktycznie każdego roku, chociaż ich zasięg i ciężkość przebiegu znacznie się różnią.
W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i infekcji grypopodobnych.
Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.
Objawy grypy:
Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.
Powikłania
Powikłania grypy występują najczęściej u osób powyżej 64 r.ż. oraz u pacjentów z niektórymi przewlekłymi schorzeniami jak: choroba serca lub płuc, cukrzyca, hemoglobinopatie, zaburzenia czynności nerek, a także u kobiet w 2 lub 3 trymestrze ciąży i dzieci poniżej 2 r.ż. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań i hospitalizacji - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych i inne.
Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5%, przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 r.ż.
Źródło: