W dążeniu do rozwoju Koła poczyniono dziś milowy krok…
Dodane: 06 Kwiecień 2016 15:17:00 Opublikował:
W dążeniu do rozwoju Koła poczyniono dziś milowy krok…
Umowa podpisana, będziemy w Kole mieć geotermię! Mając poparcie Rady Miejskiej wyrażone uchwałą podjętą w lutym tego roku, Burmistrz Miasta Koła właśnie podpisał z firmą Geothermal Energy Resources sp. z o.o. Umowę dzierżawy na okres 30 lat działek położonych w Chojnach, a będących własnością naszej gminy, pod budowę elektrociepłowni geotermalnej. Podpisanie aktu jest pierwszą i najważniejszą czynnością gwarantującą realizację inwestycji, szacowanej na 120 mln zł, w naszym mieście. Wysokie koszty przedsięwzięcia w całości pokryje inwestor. Technologicznie to najbardziej zaawansowany projekt w Polsce. Budowa w Kole pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej to kamień milowy w rozwoju miasta, rozkwicie lokalnej gospodarki, poprawie bytu mieszkańców i promocji regionu.
Wydzierżawienie działek jest niezbędne przy realizacji kolejnych etapów projektu wykorzystania wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym. Na tym terenie powstanie odwiert zatłaczający, rurociąg zrzutowy i budynek ze stacją filtrów oraz agregatami pompowymi. W przyszłości planowany jest również kompleks basenów geotermalnych (woda termalna może zostać dodatkowo wykorzystana do m.in. rekreacji i balneologii, co zwiększy atrakcyjność regionu dla inwestorów i turystów).
Celem nadrzędnym jest jednak wykorzystanie naturalnych bogactw naszej ziemi i zbudowanie w Kole pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Korzyściami dla miasta będzie m.in. zapewnienie mieszkańcom dostępu do lokalnego, pewnego, odnawialnego, zielonego źródła dostaw energii, wykluczenie konieczności kosztownych inwestycji związanych z eliminacją tzw. niskiej emisji, bezawaryjny system funkcjonowania, uniezależnienie od wzrostu cen surowców energetycznych, gwarancja utrzymania cen ciepła; szansa na rozwój sieci ciepłowniczej, poprawę stanu środowiska naturalnego; pozyskanie nowych miejsc pracy; wzrost atrakcyjności naszego rejonu.
Spotkanie z udziałem znamienitych gości – posłów i senatorów, radnych, lokalnych prezesów i dyrektorów oraz licznej reprezentacji spółki Geothermal Energy Resources, pozwoliło uczestnikom szerzej spojrzeć na liczne korzyści związane z realizacją inwestycji w naszym mieście.- To, co było niemożliwe, stało się możliwe – powiedział burmistrz Stanisław Maciaszek. - Dzisiejszy dzień przejdzie do historii naszego miasta w walorach gospodarczego rozwoju. Dokładnie rok temu spotkałem się z p. Krzysztofem Domareckim, właścicielem firmy Selena i prezesem Piotrem Długoszem w temacie inwestycji w Kole. Od tego czasu spotkaliśmy się wiele razy z różnymi instytucjami, mieszkańcami, radnymi. Teraz chcę podziękować Radzie Miejskiej za ogromną pracę i poparcie mojego projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole. To inwestycja strategiczna, milowy krok w rozwoju miasta. Jestem pewien, że jest ona początkiem kolejnych, dobrych przedsięwzięć. Co więcej, inwestycja daje naszej spółce MZEC nowe możliwości, szansę wykorzystywania nowoczesnych technologii i dalszego rozwoju.
Dr Piotr Długosz, prezes Zarządu Geothermal Energy Resources sp. z.o.o., przybliżył obecnym potencjał geotermii, omawiając prezentację, jaka powstała w ubiegłym roku na potrzeby konferencji klimatycznej w Paryżu. Przyznał, że poza wieloma walorami przedsięwzięcia, którego najważniejszym celem jest poprawienie jakości powietrza, zasoby geotermalne otwierają przed naszym miastem szereg innych korzyści. Mogą pomóc zmienić profil miasta, rozwinąć turystykę i rekreację, a w tym sektorze stworzyć setki miejsc pracy.
- To wielka chwila i historyczny dzień w naszym mieście; takie innowacyjne projekty są motorem napędowym naszej gospodarki. Gratuluję – powiedział poseł Leszek Galemba. Decyzji winszował także poseł Ryszard Bartosik: Zaczynacie ambitne dzieło, które będzie służyło mieszkańcom i lokalnej gospodarce. Program jest ambitny, bo innowacyjny, a dzisiejszy patriotyzm to rozwój gospodarki. A to dzieje się na naszych oczach w Kole. Potrafi pan, burmistrzu, myśleć przyszłościowo i rozwojowo. Pamiętamy o Kole i pamiętać będziemy, o czym świadczy nasza obecność – powiedział poseł w odniesieniu do obecnych na spotkaniu kolegów z sejmowych ław. Poseł Zbigniew Dolata z kolei przyznał, że geotermia jest polskim gorącym złotem, zasobem wykorzystywanym dotąd w niewielkim stopniu. - To się zmienia, a dziś inwestowanie w energię pochodzącą z wnętrza ziemi jest właściwym kierunkiem rozwoju. Inne samorządy będą się do pana burmistrza zwracać o informacje, mam nadzieję, że z Koła wyjdzie impuls do zwiększenia w Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Pan Alfred Budner reprezentujący senator Margaretę Budner również pogratulował początku realizacji wspaniałego pomysłu i zadeklarował wsparcie w działaniach. Reprezentujący posłankę Paulinę Henning Kloskę pan Robert Gajda podkreślił duże zaangażowanie burmistrza i Rady Miejskiej w drodze do sukcesu i zapewnił o zainteresowaniu posłanki rozwojem naszego miasta. Dr Marek Waszkowiak pochwalił dynamikę działań burmistrza i wspomniał o zaletach inwestycji. – W Polskę właśnie wysłaliśmy dwa sygnały: że Koło jest innowacyjne oraz, że istnieje samorząd, który nie boi się prywatnego inwestora – analizował rozmówca.
- Dziękuję raz jeszcze Radzie Miejskiej za poparcie projektu - zakończył uroczystość burmistrz miasta. - Podkreślam, budowa pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej to milowy krok dla rozwoju Koła. Ta inwestycja przyniesie kolejne. Podejmowane przez nas wyzwania są trudne, ale nie można się ich bać. Razem budujmy Koło.
www.kolo.pl/wiadomosc/3918/w-deniu-do-rozwoju-koa-poczyniono-dzi-milowy-krok