Na pierwszą wzmiankę źródłową o Dąbiu podczas badań nad dziejami Ziemi Kolskiej natrafił dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych dr Krzysztof Witkowski. Mieszkańców Dąbia zapewne ucieszy fakt, że w tym roku mija 780 lat od pierwszych opublikowanych informacji o ich miejscowości.
Wyjaśnić należy, że dyrektor MTC na co dzień pracuje z tekstami źródłowymi opracowując historyczne artykuły, ostatnio o okresie staropolskim na potrzeby publikacji „650 wydarzeń na 650-lecie Koła”. Odnajduje wówczas wiele ważnych informacji, które stara się regularnie upubliczniać.
- Podczas moich badań historycznych natknąłem się na niezwykle interesujący dokument związany z Ziemią Kolską – przyznał dyrektor MTC.
- Chodzi o dyplom wystawiony przez księcia wielkopolskiego Władysława Odonica (ok. 1190-1239) w dniu 29 czerwca 1232 roku. Jest on o tyle ciekawy, że wymienia wiele miejscowości położonych w naszym powiecie. Zawarta w nim jest m. in. pierwsza wzmianka źródłowa o Dąbiu.
Dyplom dotyczy zgody księcia na przekazanie przez biskupa Prus Chrystiana pewnych miejscowości klasztorowi cystersów w Sulejowie. Chodzi o Dobrów, kilka innych miejscowości oraz o te, które płacą dziesiecinę dla kościoła w Dobrowie (i tutaj po raz pierwszy pojawia się na kanwie historii nazwa miejscowości Dąbie, jego oryginalna pisownia to
Dambe). Wynika z tego, że mieszkańcy Dąbia płacili dziesięcinę do kościoła w Dobrowie. Książę potwierdza również prawo kościoła dobrowskiego do wolnego połowu ryb i bobrów na Warcie i Nerze. Świadczy to o tym, że rzeki te zasobne były wówczas w te zwierzęta, których skóry były cennym towarem. Oryginał dokumentu przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie – Zbiór dokumentów pergaminowych, nr 6325 (jest on uszkodzony, ucięta jest jego pierwsza część). Nie ma jednak potrzeby sięgania do oryginału, gdyż został on wydany drukiem w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski.
fot. Gminny Portal Internetowy http://www.gminadabie.pl/