W 70. rocznicę egzekucji Żołnierza Niezłomnego ppor. Zygmunta Wawrzyniaka "Sępa" i zbliżającą się uroczystością pogrzebu jego szczątków na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, mieszkańcy Koła mogli zwiedzić wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Milcząc, wołają" eksponowaną w sali Domu Parafialnego przy kolskiej farze.
Zwiedzających oprowadzał po wystawie dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz. Jest ona poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014. Autorem koncepcji wystawy i wszystkich współczesnych fotografii jest Piotr Życieński, natomiast jej forma plastyczna powstała dzięki talentowi artystki plastyk Jolanty Czarskiej. Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w zbrodniczych farsach zwanych przez komunistów sądami. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar. Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar. Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.
Wystawa zorganizowana dzięki burmistrzowi Stanisławowi Maciaszkowi, proboszczowi ks. kan. Józefowi Wronkiewiczowi oraz Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy pomocy dr Marka Szymaniaka, kierownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Bydgoszczy zgromadziła w ostatnią niedzielę kilkuset kolan zainteresowanych poznaniem tragicznej historii lat tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, stanowiąc wprowadzenie do kolskich uroczystości upamiętniających ppor. Zygmunta Wawrzyniaka.