Bohater mianowany porucznikiem i pochowany z wojskowymi honorami
Dodane: 21 Czerwiec 2016 15:11:00 Opublikował:
Bohater mianowany porucznikiem i pochowany z wojskowymi honorami
Aż 70 lat „czekał” 20-letni żołnierz Zygmunt Wawrzyniak bestialsko zamordowany przez stalinowskich UB-eków na godny pochówek w odpowiednim miejscu, z flagą narodową i hymnem, kompanią honorową Wojska Polskiego, salwą honorową i Orkiestrą Wojskową. Msza św. na kolskim cmentarzu zgromadziła wczoraj, pomimo rzęsistego deszczu, tłumy mieszkańców Koła, powiatu, przedstawicieli władz i duchowieństwa oraz najbliższą rodzinę i zaproszonych gości. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza naszemu bohaterowi pośmiertnie nadano wojskowy stopień porucznika.
Takiej uroczystości patriotycznej nasze miasto nie widziało od wielu lat. Historia zastrzelonego dwoma strzałami w głowę 20-latka wstrząsnęła wszystkimi, a znamy ją dziś dzięki pamięci i troskliwej opiece nad grobem ofiary „bezpieki” sprawowanej przez leciwą, już 92-letnią, Panią Kazimierę Pawlak z Koła. Ta wspaniała kobieta opiekowała się miejscem spoczynku i pielęgnowała pamięć po Zygmuncie Wawrzyniaku przez całe 65 lat. Wczoraj otrzymała za to od wielu osób podziękowania i kwiaty, a w czasie uroczystości pogrzebowych na Jej twarzy wielokrotnie było widać spływające łzy wzruszenia.
Wzruszenie odebrało też głos podczas przemówienia siostrzeńcowi zamordowanego żołnierza Leonardowi Malinowskiemu, który przyjechał do Koła wraz ze swoją matką, Stanisławą Malinowską, siostrą naszego bohatera, oraz z żoną Jolantą. Przyjechali do nas z Gdyni.
Przy trumnie ze szczątkami Zygmunta Wawrzyniaka wartę pełnili na przemian: harcerze, policjanci, strażacy i wojskowi. Z Torunia przyjechała Orkiestra Wojskowa, a z Powidza Kompania Reprezentacyjna Wojska, która w czasie pogrzebu trzykrotną salwą z karabinów uczciła pamięć porucznika. Chwilę wcześniej bowiem przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza przeczytał pismo, w którym Minister nadaje pośmiertnie, w uznaniu zasług, poświęcenia i bohaterstwa, Zygmuntowi Wawrzyniakowi stopień wojskowy porucznika.
O wyjątkowym poświęceniu 20-letniego Zygmunta w walce z morderczym systemem komunistycznym mówił w swoim przemówieniu główny organizator uroczystości, Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek. Młody chłopak, który wraz z kolegami z gimnazjum założył antykomunistyczną grupę dywersyjną liczącą 22 osoby, w krótkim czasie przeprowadził wraz z nimi 17 akcji zbrojnych na terenie całego powiatu kolskiego. I zapłacił za to najwyższą możliwą cenę – cenę własnego młodego życia.
Poseł PiS Leszek Galemba, reprezentujący nasze miasto i powiat w Sejmie RP, odczytał list skierowany na tę okazję do zebranych przez Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
W uroczystościach patriotycznych uczestniczyli też: poseł RP Krzysztof Ostrowski, przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej – Dyrektor Michał Wiater, Dyrektor Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego Anna Żuchowska, sędziwy ks. dziekan Eugeniusz Pawlicki – kolega zamordowanego Zygmunta Wawrzyniaka, który razem z nim walczył w partyzantce, przedstawiciele IPN z Poznania na czele z Dyr. Rafałem Reczkiem, Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, Wicestarosta Marek Banaszewski, przedstawiciele WKU w Koninie, Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci”, Klubu „Gazety Polskiej” z Koła i z Konina oraz poczty sztandarowe, dyrektorzy placówek oświatowych, młodzież szkolna oraz liczni mieszkańcy Koła i powiatu kolskiego. Mszy św. na cmentarzu przewodniczył ks. kanonik Józef Wronkiewicz, a koncelebrowali ją wraz z nim księża z okolicznych parafii i kościołów, a nawet ks. dziekan Janusz Ogrodowczyk, który także przyjechał do nas na tę wyjątkową uroczystość.
Porucznik Zygmunt Wawrzyniak spoczął w specjalnie przygotowanym miejscu przed kaplicą cmentarną, a wkrótce zostanie rozpisany konkurs na projekt pomnika, który zostanie wykonany w miejscu Jego spoczynku.
Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, w kolskim Ratuszu odbyła się Sesja Naukowa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona żołnierzom Podziemia Niepodległościowego na Ziemi Kolskiej. Z referatami wystąpili: dr Rafał Reczek – Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu, dr Aleksandra Kuligowska – z Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, dr Alicja Paczoska-Hauke z Wydziału Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Delegatury IPN w Bydgoszczy oraz dr Marek Szymaniak – Kierownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Bydgoszczy. Pełna sala słuchaczy świadczyła o dużej wadze tematyki.
www.kolo.pl/wiadomosc/4249/bohater-mianowany-porucznikiem-i-pochowany-z-wojskowymi-honorami