Owocna wizyta w partnerskim Reinbek
Dodane: 02 Sierpień 2016 06:27:00 Opublikował:
Owocna wizyta w partnerskim Reinbek
W dniach 27-31 maj 2016 r. z oficjalną wizytą do Reinbek (Niemcy), partnerskiego miasta naszego Koła, wybrała się kilkuosobowa delegacja składająca się głównie z radnych oraz pracowników Urzędu Miejskiego. A wszystko to działo się w czasie Dni Kultury Reinbek, co było też okazją do zaprezentowania się kulturalnego naszego miasta i uczestnictwa delegacji w różnego rodzaju koncertach i wystawach. Bardzo wymiernym rezultatem tego wyjazdu może stać się rozszerzenie dotychczasowej współpracy oświatowo-kulturalnej między naszymi miastami o współpracę gospodarczą, co jest priorytetem działalności burmistrza Stanisława Maciaszka.
W skład kolskiej delegacji weszli: Artur Szafrański – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, Mariusz Kozajda – Asystent Burmistrza Miasta Koła ds. Promocji i Informacji, Artur Zwierzyński – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego UM w Kole, radny Mariusz Budny – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Kole, Agnieszka Zborowska-Karbowa - pedagog-terapeuta Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole, Urszula Pękacz – była Przewodnicząca Rady Miejskiej, Dariusz Zawarski – pracownik UM oraz Olga Głowacka – Prezes Kolskiego Towarzystwa Fotograficznego FAKT.
W piątek, 27 maja br., po powitaniu przez przedstawicieli władz Reinbek oraz członków Komitetu Partnerskiego, w obszernym holu Ratusza, siedzibie Urzędu Miasta Reinbek, odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt.: „Homo Ludens“ (bawiący się człowiek), przekazanie nagród dla wyróżnionych fotografów (miejsca 1-3) oraz wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom, których zdjęcia były prezentowane. W konkursie jednym z uczestników był Robert Puszczyk z Koła, który ze swoimi fotografiami reprezentował Kolski Klub Fotograficzny FAKT. Jedno z jego zdjęć zostało sklasyfikowane przez jury na wysokim 5. miejscu.
W kolejnym dniu kolanie zwiedzili pobliski Hamburg oraz wzięli udział w Imprezie „Zabawa z sąsiadami” w Neuschönningstedt, dzielnicy Reinbek. Następnie odbyli wycieczkę autokarową z przewodnikiem po mieście, która zakończyła się wizytą w najważniejszym centrum kultury, jakim jest zabytkowy Zamek Reinbek. Nie tylko zwiedzili cały obiekt dzięki uprzejmości Elke Güldenstein - Kierowniczki Wydziału Centrum Kultury w Reinbek, obejrzeli niezwykle ciekawe wystawy historyczne, ale także zapoznali się z jego funkcjonowaniem i wzięli udział w koncercie przygotowanym przez uchodźców z Syrii. Na zakończenie złożyli wizytę w Ośrodku Młodzieżowym JUZ (Jugendzentrum) przy Zamku.
Chyba najbardziej wypełniony i pracowity był ostatni dzień pobytu w Reinbek. Już od samego rana odbyła się uroczystość w miejskim Ratuszu, gdzie odnowiono deklarację woli dalszej współpracy między oboma miastami oraz dokonano wpisów do Księgi Pamiątkowej. Władze miasta Reinbek poprosiły członków naszej delegacji na zewnątrz budynku, gdzie – jak się okazało – przygotowano miłą niespodziankę. Przed Ratuszem umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą miastu Koło, którą uroczyście odsłonięto.
Po tej uroczystości doszło do wizyty w Szkole Podstawowej przy ulicy Mühlenredder, z której funkcjonowaniem dokładnie się zapoznano, a potem członkowie delegacji wzięli udział w lekcji w ramach projektu Erasmus pt. „Now, then but what about tomorrow ?“. Kolanie widzieli też szkołę, tzw. Gemeinschaftsschule (kl. 5-12) oraz szkołę językową dla uchodźców “Zwischentöne”.
Podczas pobytu w Reinbek Agnieszka Zborowska-Karbowa, pedagog-terapeuta Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole, odwiedziła i zapoznała się z pracą Centrum Pomocy Socjalnej SVS-Stormarn, formami wsparcia osób uzależnionych oraz rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach wymiany doświadczeń dokonano prezentacji działań poodejmowanych przez MOPiPR w Kole.
Bardzo ważną częścią tego dnia był spacer po dzielnicy przemysłowej Reinbek. Członkowie naszej delegacji mogli przekonać się, że Reinbek, które uważane jest za „zielone płuca” pobliskiego Hamburga, to nie senne miasteczko, ale tętniący życiem wielki ośrodek przemysłowy z wielką liczbą potężnych firm z różnych branż.
Zwieńczeniem spaceru po tej dzielnicy była wizyta w miejskiej firmie zajmującej się opieką nad zielenią, a także w firmie „Peek & Cloppenburg KG”, gdzie kolanie zapoznali się z całym funkcjonowaniem zakładu zatrudniającego również wielu Polaków. Zostali ugoszczeni przez samego dyrektora zarządzającego zakładu Carstena Scheer oraz Christiana Below - kierownika logistyki Firmy Peek & Cloppenburg KG, a ich przewodnikami po halach byli pracujący tu od wielu lat Polacy.
Na zakończenie, dzięki uprzejmości dyrekcji „Peek & Cloppenburg KG”, w sali konferencyjnej tej firmy uczestnicy delegacji mogli obejrzeć prezentację Björna Warmera - Burmistrza Miasta Reinbek oraz Michaela Pohle - Pełnomocnika ds. Rozwoju i Inwestycji, na temat rozwoju gospodarczego miasta Reinbek. Z prezentacji kolanie dowiedzieli się między innymi, że bezrobocie w Reinbek wynosi jedynie 3,4 %, a 68% przychodów niemieckiego miasta pochodzi z podatków od istniejących tu zakładów przemysłowych, mniejszych i większych firm. Spotkanie i prezentację zakończono dyskusją.
Zupełną nowością w 17.letnich kontaktach partnerskich pomiędzy naszymi miastami może być nawiązanie współpracy gospodarczej, czego wcześniej nie było. W trakcie dyskusji po prezentacji gospodarczej miasta Reinbek temat ten poruszył Asystent Burmistrza Miasta Koła Mariusz Kozajda. Podkreślił, że priorytetem działań obecnego Burmistrza Stanisława Maciaszka jest rozwój gospodarczy naszego miasta i tworzenie miejsc pracy dla mieszkańców. I właśnie w tym kierunku zmierzają jego główne działania. Do tej pory nigdy nie udało się nawiązać jakiejkolwiek konkretnej współpracy gospodarczej z istniejącymi w Reinbek firmami. Jednak po rozmowie z Burmistrzem Björnem Warmerem pojawiła się szansa, że nasi niemieccy przyjaciele wspomogą władze miasta Koła w nawiązaniu kontaktów z firmami na swoim terenie, a także umożliwią prowadzenie na terenie Reinbek kampanii informacyjnej dotyczącej możliwości inwestowania w naszym mieście, tym bardziej, że istnieje możliwość skorzystania z terenów nowo powstałej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strona polska zadeklarowała, że przygotuje odpowiednie materiały promocyjne Koła z informacjami o możliwościach inwestowania w Kole i okolicach, które następnie przekaże do Reinbek. Temat będzie jeszcze dokładnie dyskutowany i uzgadniany w czasie kolejnych kontaktów między władzami miast. Warto przy tej okazji nadmienić, że firmy w Reinbek corocznie oferują dużą ilość miejsc pracy, także pracy sezonowej, z których mogliby potencjalnie korzystać mieszkańcy Koła. Okolice miasta Reinbek to również tereny rolnicze, w tym plantacje truskawek i szparagów, które także oferują wiele sezonowych miejsc pracy.
Szczególne podziękowania z naszej strony należą się za przygotowanie wizyty kolskiej delegacji i pomoc w jej przeprowadzeniu władzom miasta Reinbek, wszystkim członkom Komitetu Partnerskiego PaKom oraz Katji Voß - Koordynatorce d/s Miast Partnerskich i Eduardowi Balzaschowi – Kierownikowi Wydziału Rozwoju Miasta i Środowiska Urzędu Miasta Reinbek, który tradycyjnie od początku współpracy między naszymi miastami pełni rolę tłumacza. Drugim tłumaczem stał się, niejako dodatkowo, radny Mariusz Budny, który dobrze mówi po niemiecku.
W różnych częściach wizyty delegacji z Koła wzięli udział i byli bardzo nam pomocni, za co serdecznie dziękujemy: Ernst Dieter Lohmann - Przewodniczący Rady Miejskiej Reinbek, Lothar Zug – były Przewodniczący Rady Miejskiej, Baldur Schneider - Pierwszy Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz liczni członkowie Komitetu Partnerskiego PaKom (miast Koło-Reinbek): Uta Schulz, Hajo Brügge – Przewodniczący, Christine Dorka, Heide-Marie Rank, Sabina Ramonat, Regina Röseler, Karl Knorrenschild, Hans-Peter Bünger, Joanna Dohse, Brigitta Schmidt-Brass, Hermann Wollny, Hartwig Löhr oraz Angelika Lütjens.
www.kolo.pl/wiadomosc/4392/owocna-wizyta-w-partnerskim-reinbek