W sobotę 26 listopada Miejski Dom Kultury w Kole opanowały zuchy i harcerze z zespołu WARTAKI. Już po raz 28. odbyły się Jesienne Śpiewanki nad Wartą, będące podsumowaniem artystycznych dokonań zespołu w mijającym roku.
Impreza rozpoczęła się, jak zawsze, piosenką „Jesień”, a na scenie pojawiły się wszystkie grupy wiekowe Wartaków. Po odczytaniu „rozkazu specjalnego” Obietnicę Zuchową złożyli: Ola Trębacka, Pola Prószyńska, Zuzia Malanowicz, Marysia Perzyńska, Tosia Wilińska i Michał Gryciuk. Po nich do Przyrzeczenia Harcerskiego przystąpiły Ola Bim, Martyna Kosim, Wiktoria Pośpiech, Joanna Matysiak.
Koncert rozpoczęły najmłodsze dzieci z zespołu, który liczy razem ponad 80 osób. Potem – wspomnienia z tegorocznego pobytu na obozie w Lubiatowie, gdzie od 30 lat kolski Hufiec ZHP organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Głównym konferansjerem artystycznego wieczoru był Jerzy Biłas, a część festiwalową koncertu, dowcipnie i na luzie, poprowadzili Hania Szurgot i Igor Chruścielski.
Na początek – wiązanka lubiatowska w wykonaniu najmłodszych obozowiczów i szkółki gitarowej pod wodzą Jacka Adamczyka. Potem wystąpiły solistki – Olga Leszcz i Amelia Trafna z Wartaki Średniaki z przepiekaną „Umbriagą”. W wykonanie przez Wartaki Średniaki piosenki „Wracamy tu” włączyła się publiczność, czyli zebrani na widowni rodzice, dziadkowie, przyjaciele Wartaków oraz starszyzna wartakowska. Piosenkę tą specjalnie na jubileusz 30- lecia obozów w Lubiatowie napisał druh Henryk Perzyński, a grupie wokalno-instrumentalnej towarzyszyła nowopowstała sekcja „dęciaków” – Dominika Opas na saksofonie, Maks Hamiga na puzonie i Patryk Miłoś na trąbce. Muzyczną sztamę z Wartakami nadal trzyma Zbyszek Żmijewski, który wystąpił gościnnie grając na saksofonie z „dęciakami”. Towarzyszył również muzycznie Oliwce Sobczak i Hani Szurgot w ich piosenkach.
Gośćmi tegorocznych Śpiewanek były laureatki Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach – Sylwai Szpiech i Patrycja Wuwer z Żor. Ich minirecital został bardzo ciepło przyjęty przez wartakowską publiczność. Warto wspomnieć, że najstarsze 9. pokolenie Wartaków przywiozło w ubiegłym roku z kieleckiego festiwalu dwie „Złote jodły” i planują kolejny wyjazd do Kielc podczas najbliższych wakacji. Stąd przyjaźnie artystyczne, które owocują zaproszeniami na koncerty w całej Polsce oraz występy młodych artystów poznanych w Kielcach na scenie w Kole.
Ostatnia część widowiska – to pełen humoru występ 9 pokolenia z parodiami znanych przebojów przearanżowanych na potrzeby lubiatowskiego festiwalu. Na scenie zabłysnęło, zagrzmiało, najpierw dziewczyny, potem panowie, wreszcie razem z piosenką „Do czego służy woda”. I jeszcze premierowa piosenka druha Henia „Nasze małe wędrowanie”, którą zespół szykuje na festiwal do Kielc.
W finale Śpiewanek honorowe odznaki „Przyjaciela Wartaków” otrzymali: Pan Czesław Marek, Anna i Jan Włodarczykowie oraz Joanna Pluchrat-Perzyńska i Jacek Adamczyk. Goście imprezy oraz jej współtwórcy odebrali tradycyjnie „Autentyczne Kolskie Szprychy”. Na zakończenie oczywiście „Jesień” i hejnał ogłaszający koniec dnia obozowego. Czyli „Idzie noc” w wykonaniu naszych „dęciaków”.
Koncert Wartaków był też okazją do zaprezentowania i nabycia jeszcze gorącego wydania Śpiewnika Wartakowskiego „Śpiewanki znad Warty”, który po wielu latach został zaktualizowany o nowo powstałe piosenki. Śpiewnik zawiera 66 autorskich piosenek druha Henryka Perzyńskiego. Goście otrzymali również specjalny numer gazetki „Wartakowski Harcownik-Lubiatownik” poświęcony jubileuszowi 30-lecia obozów w Lubiatowie.
W imieniu Rady Wartakowskiej dziękujemy za udział w koncercie, jednocześnie zapraszamy wszystkich dorosłych przyjaciół Wartaków do udziału w Wartakowskiej Biesiadzie Karnawałowej, która odbędzie się w ostatnią sobotę karnawału, czyli 26 lutego 2017 r. w restauracji „Biały Fortepian”.
Źródło: Manufaktura Piosenki Harcerskiej Wartaki, zdj. kolo.naszemiasto.pl