13 grudnia 2016 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole odwiedzili przedstawiciele Fundacji L’Arche – panie: Sylwia Domańska i Lucyna Stark oraz pan Maciej Bajon – z przedstawieniem Teatru Lalek z niepełnosprawnością.
Dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3, najmłodsi wychowankowie SOSW, nauczyciele i rodzice mieli możliwość uczestniczenia w ciekawym, poruszającym i porządkującym wiedzę o niepełnosprawności wydarzeniu.
Spotkanie z Lalkami z niepełnosprawnością podzielone było na kilka części. Rozpoczęło się przedstawieniem teatralnym, w którym widzowie poznają Asię (lalka z zespołem Downa) i Wojtka (lalka niewidoma). Zarówno Asia jak i Wojtek, pomimo ograniczeń narzuconych im przez niepełnosprawność, dobrze radzą sobie w codziennym życiu, wzajemnie sobie pomagając. Następna część spotkania to „rozmowa” z Asią. Dzieci zadawały jej mnóstwo pytań typu: „Co lubisz jeść?”, „Gdzie mieszkasz?”, „Jak ma na imię Twoja mama?” i po uzyskaniu odpowiedzi dzieliły się z Asią informacjami o sobie. W trakcie spotkania dzieci uczyły się również podstaw języka migowego, próbowały grać z zamkniętymi oczami w chińczyka przeznaczonego dla osób niewidomych, a także poruszać się z laską. W części podsumowującej dzieci wypowiadały się na temat tego, czego dowiedziały się o niepełnosprawności i wszystkie deklarowały chęć zaprzyjaźnienia się z osobami niepełnosprawnymi. Cel spotkania – „widzenie” u osób niepełnosprawnych czegoś więcej niż tylko niepełnosprawności, czyli dostrzeganie ich umiejętności i talentów – został osiągnięty.
Dzieciom po zakończonych warsztatach trudno było rozstać się i z lalkami, i z użyczającymi im głosu paniami. Osoby dorosłe z uznaniem wypowiadały się na temat nowatorskiej metody edukacyjno-wychowawczej, która w atrakcyjny sposób uczy dzieci tolerancji i poszanowania dla inności. Przedstawiciele Fundacji L’Arche byli z kolei pod wrażeniem umiejętności wczucia się w sytuację osób z niepełnosprawnością przez młodych uczestników spotkania i wykazywanej dojrzałości w kontaktach społecznych.
Inicjatorami zaproszenia Teatru Lalek z niepełnosprawnością do SOSW w Kole byli Krystyna Wasilewska i Krzysztof Sójecki. Wydarzenie to było dopełnieniem projektu „Różni, ale równi w sztuce”, realizowanego w ubiegłym roku szkolnym przez SOSW wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 i Szkołą Podstawową nr 3.
Tekst: K. Wasilewska
Zdjęcia: K. Sójecki, J. Bałdyka