Z inicjatywy Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka od 01 września 2016 r. w sześciu miejskich kolskich szkołach odbywają się dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego. Nauka tego języka jest możliwa dzięki porozumieniu zawartemu między Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze a burmistrzem. Współpraca zaowocowała pozyskaniem przez miasto ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej już na rok 2016 kwoty 625.776,00 zł
Warunki organizowania takich zajęć szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 listopada 2007 r. Nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej nie jest finansowane przez organizacje mniejszości niemieckiej ani przez rodziców, ani przez szkoły czy przedszkola. Podlega odpowiednim uregulowaniom prawnym i jest finansowane z budżetu państwa w ramach subwencji oświatowej. Środkami tymi dysponują samorządy i to one odpowiedzialne są za stworzenie warunków umożliwiających dzieciom mniejszości naukę języka niemieckiego w szkołach i przedszkolach.
Reasumując państwo polskie zapewnia środki finansowe na nauczanie języka niemieckiego w ramach tzw. części oświatowej subwencji ogólnej, czyli pieniędzy przekazywanych samorządom, których zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków działania podlegających im szkół. Subwencja oświatowa przeznaczana jest m.in. na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych, wyposażenie bibliotek szkolnych w książki, gazety, czasopisma, filmy, nagrania i oprogramowanie komputerowe, organizację wycieczek szkolnych, zajęcia historii, kulturoznawstwa, geografii, doskonalenie nauczycieli prowadzących lekcje języka niemieckiego, organizację pozalekcyjnych kół zainteresowań, warsztatów, klubów filmowych a także w sprzęt komputerowy.
W przypadku, jeśli rodzic dziecka uczęszczającego na zajęcia języka mniejszości narodowej chce zostać członkiem Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze może wypełnić i złożyć odpowiednią ankietę.