Fajerwerki, choć służą do celów rozrywkowych i są przeznaczone dla konsumentów, mogą być bardzo niebezpieczne. Zawierają materiały wybuchowe. Zbliżający się okres sylwestrowo – noworoczny to czas wzmożonej sprzedaży oraz używania różnego typu materiałów pirotechnicznych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia osób, a także mogą być przyczyną powstania pożarów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18.
W Unii Europejskiej każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków związanych z użyciem fajerwerków. Niektóre z nich są śmiertelne. Przyczyną większości tych zdarzeń jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, najczęściej podczas odpalania baterii, rakiet i petard.
Jakie są zagrożenia?
Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami grozi m.in.:
-
oparzeniami i skaleczeniami głowy i rąk,
-
urazami oczu, łącznie z utratą wzroku,
-
głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami,
-
uszkodzeniami słuchu.
O czym należy pamiętać?
Chcesz uniknąć przykrych zdarzeń i bawić się bezpiecznie? UOKiK wspólnie z Policją, Strażą Pożarną i Inspekcją Handlową przestrzega:
-
Fajerwerki odpalaj stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce. Nigdy się nad nimi nie pochylaj - unikniesz wystrzału w twarz, który może być śmiertelny.
-
Zachowuj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Oddal się natychmiast po odpaleniu – uchroni cię to przed oparzeniem lub ogłuszeniem.
-
Petardy, baterie, rakiety, fontanny i inne wyroby klasy 32 odpalaj wyłącznie na dużych, otwartych przestrzeniach. Bliskość drzew lub linii energetycznych grozi pożarem.
-
Niewypał - nie wracaj do niego ani nie odpalaj go ponownie! Odczekaj co najmniej 15 minut, po czym umieść niewypał w pojemniku z zimną wodą. Nie podchodź wcześniej – w każdej chwili może nastąpić opóźniony zapłon.
-
Nigdy nie rzucaj petardą – możesz kogoś trafić.
-
Nie odpalaj petard w ręku – możesz stracić palce. Petardę lontową odpal po położeniu na ziemi, petardę draskową odłóż na ziemi natychmiast po jej potarciu.
-
Fajerwerki odpalaj pojedynczo. Nigdy kilka jednocześnie!
-
Uważaj na zimne ognie – pręt może nagrzać się do temperatury 650°C. Po wypaleniu odłóż go do pojemnika z zimną wodą.
-
Patyk w rakiecie nie służy do trzymania ani wbijania w ziemię! Jest on wyłącznie stabilizatorem lotu. Rakiety należy odpalać z rur wsuniętych w podłoże (najlepiej z grubej tektury) bądź przytwierdzonych tak, by nie mogły się przewrócić. Nie stosuj do tego celu butelek.
-
Nie trzymaj fajerwerków w kieszeniach. Mogą tam wybuchnąć.
-
Odpalając fajerwerki używaj okularów ochronnych – zapobiegniesz urazom oczu.
Te wskazówki i ostrzeżenia znajdują się również na opakowaniach fajerwerków. Przeczytaj instrukcję obsługi zawczasu – nie 5 minut przed północą - i bezwzględnie jej przestrzegaj! Wcześniej także przygotuj miejsce do odpalania fajerwerków (zwłaszcza rakiet).
Więcej informacji w załączonym poniżej FAJERWERKI - Poradnik dla konsumentów