Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek pragnie przedstawić mieszkańcom podstawowe informacje na temat Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz korzyści wynikających z objęcia przez ŁSSE działek inwestycyjnych w Kole.
ŁSSE istnieje od 20 lat. Powstała, by tworzyć przyjazne warunki inwestycyjne skierowane przede wszystkim na szukanie nowych miejsc pracy, realizację innowacyjnych projektów i budowanie zaufania w relacjach biznesowych.
Prowadząc działalność gospodarczą na terenie ŁSSE inwestor korzysta z pomocy publicznej przyznanej w formie:
-
zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub osób fizycznych
-
zwolnienia z podatku od nieruchomości,
-
uzyskania grantów rządowych a także finansowanych ze źródeł unijnych na rozwój infrastruktury.
Zwolnienia podatkowe przysługują wyłącznie z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Pomoc publiczna może być przyznana z tytułu nowej inwestycji bądź utworzenia nowych miejsc pracy. Inwestor ma pełną swobodę w wyborze rodzaju pomocy publicznej i uzyskuje wsparcie aż do wyczerpania pełnej kwoty należnej pomocy. Dla województwa wielkopolskiego, na którego obszarze funkcjonuje ŁSSE poziom pomocy publicznej wynosi odpowiednio 25%. Dla małych i średnich przedsiębiorstw pomoc podwyższa się odpowiednio o 20 i 10 punktów procentowych.
Ponadto ŁSSE służy pomocą:
-
w indywidualnej obsłudze projektu inwestycyjnego,
-
w nawiązywaniu kontaktów z partnerami biznesowymi (tj. w doradztwie personalnym, konsultingu, generalnym wykonawstwie)
-
w konsultingu pomocy publicznej
-
w znalezieniu działki dla danego projektu inwestycyjnego
-
w kontaktach z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego
-
w objęciu statusem ŁSSE terenów dla projektów kwalifikujących się do udzielenia wsparcia.
Ażeby uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie ŁSSE inwestycja musi wynosić min 100.000 Euro. Udział środków własnych powinien wynosić co najmniej 25% całkowitych kosztów inwestycji. Nakłada się na przedsiębiorcę obowiązek utrzymania inwestycji w regionie przez okres nie krótszy niż 5 lat od zakończenia całej inwestycji (a dla małych i średnich przedsiębiorstw nie krótszy niż 3 lata). Zezwolenie wydaje ŁSSE S.A. w imieniu ministra rozwoju. W 2016 roku wydano 286 takich zezwoleń. Z każdym rokiem funkcjonowania strefy - zezwoleń na prowadzenie działalności wydaje się coraz więcej.
Mottem zespołu ŁSSE jest „optima modo”, czyli „w najlepszy możliwy sposób ”. Zapraszamy potencjalnych inwestorów do Koła.