Świat jest tak różnorodny jak jego mieszkańcy, jak kultura którą tworzą we wszystkich jej przejawach, kultura którą warto poznawać.
Taką niecodzienną okazję miały przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole. W czasie marcowego, siódmego już koncertu muzycznego zorganizowanego dla nich przy współpracy z Muzyczną Agencją Artystyczna ART Es z Łodzi dominowały rytmy muzyki latynoamerykańskiej. Koncert poprowadziła pani Ewa Szymkiewicz w towarzystwie akompaniującego na instrumentach klawiszowych multiinstrumentalisty pana Sławomira Bartkiewicza. Gościem specjalnym koncertu był pan Manuel Montenegro muzyk pochodzący z Ekwadoru, członek zespołu „Kurakas”. Tę oryginalną nazwę zespołu wywodzącą się z inkaskiego języka quechua przełożyć można na nasz rodzimy język jako „WYSŁANNICY INKÓW”. Przedszkolaki z PM 5 miały zatem sposobność poczuć poprzez muzykę wszystko to, co w kulturze Indian Ameryki Południowej i muzyce latynoamerykańskiej oryginalne. Łączą się w niej bowiem wpływy hiszpańskiej melodyki, kubańskie formy muzyczne i afrykańskie rytmy. Pan Manuel Montenegro zaprezentował się najmłodszym grając na podobnym brzmieniowo do mandoliny a wizualnie do gitary instrumencie nazywanym charango. Ta niewielka dziesięciostrunowa gitarka wymaga specjalnej techniki gry. Ciekawostką było dla dzieci i to, że oryginalnie charango tradycyjnie wytwarzane było ze skorupy pancernika. Pani Ewa wyjaśniła dzieciom, że współcześnie w trosce o ochronę gatunkową tych sympatycznych zwierząt charango produkuje się z drewna pomarańczowego.
Przedszkolaki w wykonaniu na charango i gitarze klasycznej wysłuchały m.in. utworów „Imillitay”, „Quien será”, „Maria Isabel”, ”Moliendo café” i „La bamba”. Pan Manuel Montenegro „czarodziej dźwięków” czarował nie tylko grą na instrumentach ale także pięknie brzmiącym głosem i wyśpiewanymi po hiszpańsku tekstami utworów. Wszystko to sprawiło, że przedszkolaki same próbowały także po hiszpańsku śpiewać odpowiednio przygotowane przez pana Sławka Bartkiewicza. Oryginalnie brzmiące słowa nie sprawiły najmłodszym żadnych trudności, a hiszpańskie „chi-ri-bi-ri-bi-ri ” czyli la-la-la w ich wykonaniu było niezwykle radosne.
Skoczne latynoamerykańskie rytmy wszystkich zachęcały do tańca. Już po koncercie pan Manuel Montenegro podzielił się z nami refleksją: „Chciałbym, aby zawsze dzieci reagowały tak pozytywnie i spontanicznie na muzykę latynoamerykańską, jak w tym przedszkolu”. Naszemu gościowi , który koncertując z zespołem „Kurakas” odwiedza różne zakątki Polski popularyzując muzykę andyjską, w tym także w przedszkolach i szkołach życzymy, aby jego pragnienie się spełniło.
Kontakt z przedstawicielami różnych kultur wzbogaca wiedzę o świecie, sprawia, że tak świat jak i ludzie stają się nam bliżsi. Częścią kultury jest muzyka, na którą dzieci żywo reagują. Choć najmłodsi zewsząd słyszą rozmaite dźwięki , to świadomego i aktywnego odbioru muzyki uczą się w zasadzie dopiero w przedszkolu. Muzyka wszechstronnie rozwija, uczy, zachęca do działania, relaksuje, bawi.
Muzykom Agencji Artystycznej ART Es z Łodzi oraz panu Mauelowi Montenegro za wspaniały koncert przedszkolaki podziękowały gorącymi brawami. Wiemy, że czekają już na kolejne kwietniowe spotkanie z artystami. Tymczasem, same bawią się w tworzenie muzyki, podejmują zabawy taneczne i chętnie śpiewają uczestnicząc w organizowanych w przedszkolu zajęciach umuzykalniających.
oprac. i foto R.Z., PM 5 Koło