Teatr to miejsce, w którym fantazja przenikająca się z rzeczywistością często zaskakuje. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię, skupić uwagę i zrozumieć. W teatrze każdy ma sposobność do przeżywania rozmaitych emocji, refleksji i nauki. Oddziaływaniu sztuki teatralnej na widza można przypisać właściwości terapeutyczne i profilaktyczne. Mają one szczególne znaczenie w odniesieniu do najmłodszych.
Z adaptacją baśni „Jaś i Małgosia” wg braci Grimm odwiedził przedszkolaków Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole Teatr Młodego Widza „WŁÓCZYKIJ” z Kalisza. Dobrze znani dzieciom z wcześniejszych przedstawień aktorzy pani Mirosława Sapa i pan Jacek Mrówczyński w zaproponowaną wersję baśni włączyli elementy zaczerpnięte z bajki J. Brzechwy. Poruszająca wyobraźnię opowieść trzymała młodego widza w napięciu. Zagrane z polotem w dwóch planach aktorskim i lalkowym przedstawienie obfitowało w wielość wątków. Dobrze znany obraz przygód Jasia i Małgosi osadzony mocno w czasie bajkowym wtapiał się w teraźniejszość.
Klasyczna baśniowa opowieść teatralna służyła jak zawsze nie tylko zabawie, ale i edukacji najmłodszych. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, w jaki sposób duet aktorski na przykładzie Jasia i Małgosi pomógł przedszkolakom docenić wartość rodziny z troskliwą mamą i wyrozumiałym ojcem. Ważny był tu także wątek związku emocjonalnego pomiędzy rodzeństwem. Obserwując Jasia i Małgosię przedszkolaki uczyły się jak w sytuacji zagrożenia znaleźć w sobie odwagę, wspólnie działać i troszczyć się o siebie nawzajem. Wysnuły z tego wniosek, że dobrze jest mieć rodzeństwo i rodziców, którzy w razie potrzeby chronią i wspierają, a wychowując uczą odróżniać dobro od zła.
W teatrze jak w lustrze widać było słabości i lęki bohaterów, ale także ich mocne strony i drzemiące w każdym możliwości. Dzieci identyfikując się z nimi uczyły się jak radzić sobie w sytuacjach trudnych i jak pracować nad sobą. Sugestywna gra aktorów, emocjonalne zaangażowanie i świetny kontakt z młodym widzem sprzyjały zrozumieniu treści przedstawienia. Przekaz był prosty, aktorzy kierowali do dzieci apel o poskromienie swojego łakomstwa i skłonności do sięgania po to co cudze. Dorosłych utwierdzali zaś w konieczności wychowania najmłodszych w duchu wartości takich jak dobro, miłość, szacunek, odpowiedzialność i uczciwość. Zwrócili też uwagę na fakt zgubnego dla zdrowia „uzależnienia” dzieci od słodyczy i potrzebę zweryfikowania twierdzenia, według którego „cukier krzepi”. Najnowsze opracowania wskazują wszak, że cukier w organizmie sieje spustoszenie szkodząc i dzieciom i dorosłym. Przy okazji refleksji na temat przedstawienia poddajemy ten istotny wątek dorosłym pod rozwagę.
Aktorzy Teatru Młodego Widza „WŁÓCZYKIJ” z Kalisza kreowali barwne postacie z dużą dozą humoru, a gdy było trzeba także ze stosownym skupieniem. Oryginalne teatralne kostiumy i lalki , oprawa muzyczna i relacja z przedszkolakami wyzwoliły ożywienie i spontaniczne reakcje. W takich warunkach nawet niepokojącą swoją obecnością Babę Jagę dzieci obdarowały komplementem: „Ładna jesteś!”. Przedszkolaki żywo uczestnicząc w przedstawieniu momentami zmuszały aktorów do improwizacji. Profesjonalizm i ogromne doświadczenie sceniczne w pracy z młodym widzem pozwalało aktorom bez trudu na okiełznanie rozemocjonowanej „Gromadki Misia Uszatka”. Cóż więcej dodać, teatr jest przecież żywy, nie istnieje w oderwaniu od widza.
Pani Mirosławie Sapa i panu Jackowi Mrówczyńskiemu za świetnie przygotowane przedstawienie przedszkolaki z PM 5 podziękowały burzą braw licząc na kolejne udane spotkanie z aktorami i teatrem.
oprac. i foto R.Z., PM 5 Koło