Zespół Szkół nr 1 w Kole odwiedził profesor Sanjay Limaye z Uniwersytetu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Wizyta znanego astronoma związana jest z piątą rocznicą działalności szkolnego Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” oraz licznymi projektami, które realizuje kolska placówka.
Uczniowie szkoły i członkowie Klubu Młodych Odkrywców od lat biorą udział w ciekawych i niezwykłych projektach rozwijających ich zainteresowania, a związanych m. in. z badaniem kosmosu. Zainteresowania klubu obejmują również takie dziedziny jak: fizyka, astronomia, geografia, chemia, biologia, matematyka, mechatronika i informatyka. Warto dodać, że to właśnie w tej szkole realizowano w ramach zajęć lekcyjnych nauczanie mechatroniki z elementami robotyki, które dziś kontynuowane jest z uczniami należącymi do Klubu Młodych Odkrywców. W realizacji swoich projektów uczniowie na co dzień współpracują z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ABM Space z Torunia, a nawet NASA – Amerykańską Agencją Kosmiczną.
Podczas wizyty w szkole profesor poprowadził wykład w jęz. angielskim na temat budowy planet skalistych w Układzie Słonecznym oraz przeprowadził warsztaty dla uczniów biorących udział w dwóch projektach:
-
EarthKAM – widok Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy współpracy z Sally Ride Science i NASA,
-
REMY-ESERO z mechatroniki dotyczący kierowania łazikiem marsjańskim na kraterze i wykonywania badań pomiarowych na jego powierzchni zorganizowanym przez biuro ESERO w CNK Kopernik w Warszawie oraz ABM Space z Torunia.
Podczas zajęć warsztatowych uczniowie zaprezentowali swoje osiągnięcia w budowie i programowaniu robotów, wymieniali się spostrzeżeniami oraz wysłuchali wskazówek naukowca dotyczących dalszej pracy. Była to już druga wizyta tego światowej sławy badacza kosmosu w szkole przy ul. Poniatowskiego w Kole, który spotka się z młodymi naukowcami na zaproszenie opiekuna klubu, nauczyciela fizyki i informatyki p. Michała Kazimierczaka.
Źródło: ZS Nr 1 w Kole