Rok 2012 z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka. Całość przewidziana jest jako wielki program edukacyjny skierowany do dorosłych jak i dzieci.
Do tego także odniosło się zajęcie otwarte pt. „Jesienne śpiewanki” zorganizowane 19 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Kole. Organizatorka spotkania pani Elżbieta Szacowna wraz ze swą grupą 4 latków, przypomniała zebranym rodzicom i zaproszonym gościom reprezentującym nasze środowisko lokalne słowa, które często wygłaszał Janusz Korczak: „odnowa świata dokona się przez dziecko i wychowanie”. Przypomniano także hasło kampanii społecznej, która rozpoczyna się 20 listopada: „Nie ma dzieci, są ludzie”. Przesłanie to przede wszystkim ma przypominać o tym, że dzieci są pełnoprawnymi obywatelami i przysługują im prawa, które powinny być przestrzegane.
To już w przedszkolu zaczyna się kształtowanie poczucia przynależności społecznej: do rodziny, grupy rówieśniczej, środowiska lokalnego. To tu odbywa się pierwszy tak ważny etap uspołeczniania, poznawania swych praw i obyczajów. Wspólne śpiewanie zbliża dorosłych i dzieci. Muzyka wszak łagodzi obyczaje, wprowadza dzieci w świat wartości estetycznych, rozwija umiejętność wypowiadania się, zbliża normy społeczne.
Dzięki spotkaniu 4 latki z piątki poznały: panią Aleksandrę Kowalską Dyrektora PiMBP w Kole, panią Martę Zakrocką Dyrektora MOSiR w Kole oraz pana Wieńczysława Oblizajka Starostę Kolskiego. W programie artystycznym przygotowanym na to spotkanie znalazły się piosenki, zabawy ruchowe i scenka teatralna o jesieni. Jesienny nastrój ubogaciła dekoracja i rekwizyty, o które zadbała nauczycielka wraz z pomocą pani Marii Szafrańskiej. Dzieci w uroczystych strojach z uśmiechniętymi buziami zatańczyły „Grozika” wzbudzając radość dorosłych. Rodzice, czynnie włączyli się w zabawę z muzyką, wyrażali ruchem jej nastrój i odczytali przesłanie dla dorosłych pt. „Prawo dzieci do szczęścia”. Dzieci śpiewały piosenki z przedszkolnego repertuaru i cieszyły się ze wspólnej zabawy z dorosłymi. Zorientowały się w rolach społecznych pełnionych przez zaproszonych gości. Wszyscy wiemy, iż wśród wielu ścieżek rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym znamienne miejsce zajmuje edukacja społeczna. W procesie dydaktycznym przedszkolaków bierze bowiem udział zarówno nauczyciel, dziecko, rodzic, jak również szeroko rozumiana społeczność lokalna.
Tym większe znaczenie miał bezpośredni kontakt z licznie przybyłymi rodzicami i gośćmi. Dziękując za czas, ich wkład w wychowanie oraz za wspólną jesienną zabawę 4 latki wręczyły dyplomy i podarunek roślinkę, którą trzeba pielęgnować podobnie jak dzieci. Widać było, że przedszkolaki czerpały radość ze wspólnej zabawy z dorosłymi.
Pamiętajmy zatem wszyscy słowa Janusza Korczaka: „Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli”.
Oprac. Elżbieta Szacowna