Uczczeniu 170 rocznicy założenia przez Józefa Freudenreicha Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole służyć ma najnowsza wystawa czasowa zatytułowana „Okruchy historii – kolski fajans okolicznościowy”, do której zwiedzania zachęca dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Inicjatywa wpisuje się także w 650-rocznicę lokacji grodu nad Wartą, bowiem prezentuje w pewnym sensie historię naszego miasta.
- Koło ma bogate tradycje ceramiczne, w naszym mieście istniała nie tylko fabryka rodziny Freudenreichów, jednak ta działała najdłużej, przetrwała bowiem do XX wieku – powiedział dyrektor MTC doktor Krzysztof Witkowski. Każdy z nas zapewne miał, a wielu ma do dziś, bogatą kolekcję ceramiki, rozmaite talerze, wazony czy puchary. Jej okolicznościowa forma pozwala dziś powrócić pamięcią do rocznic, świąt państwowych i samorządowych, zawodów sportowych, na których cześć wytwarzano zdobne przedmioty. Dlatego jest bogatym źródłem uzupełniającym naszą wiedzę o historii kraju, regionu, miasta, znajdujących się tu instytucji i zakładów. Na wystawie prezentowane są m.in. patery z Biegu Warciańskiego. Najstarsze zabytki pochodzą z okresu międzywojennego. Ciekawe obiekty produkowano w czasie II wojny światowej, gdy fabryka znajdowała się pod niemieckim zarządem. Wytwarzano wówczas gadżety okolicznościowe, którymi na przykład nagradzano zasłużonych żołnierzy.
Wystawę podczas uroczystego wernisażu przedstawił autor jej scenariusza, pracujący w placówce Bartłomiej Grzanka. Zabrał obecnych w sentymentalną podróż po nowszych dziejach fabryki. Każdy z nas może, a nawet powinien również udać się w taką „podróż”, bowiem ceramika zajmuje ważne miejsce w historii Koła, o czym warto pamiętać. Ekspozycję zwiedzać można do końca stycznia. Eksponaty pochodzą w dużej mierze ze zbiorów własnych muzeum oraz od osób prywatnych.