Renata Piątkowska po raz kolejny w Kole
Dodane: 18 Czerwiec 2018 10:25:00 Opublikował:
Renata Piątkowska po raz kolejny w Kole
W drugi poniedziałek czerwca (11.06.) w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole, odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci. Pisarce towarzyszyła, pełniąca rolę lektorki, Malwina Kożurno.
Spotkanie, w którym udział wzięło 40 uczniów ze Szkół Podstawowych: nr 4 i nr 5 w Kole, poświęcono Irenie Sendlerowej, bohaterce książki „Wszystkie moje mamy”. (Przypominamy - Rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Tą decyzją Sejm oddał "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka")
Za Wydawnictwem Literatura:
„Wszystkie moje mamy to książka wpisująca się w serię książek opowiadających dzieciom o wojnie. Mały chłopczyk, bohater tej historii, bierze nas za rękę i prowadzi za druty warszawskiego getta. Autorka pokazuje nam wojnę widzianą oczami dziecka, a rzadko patrzymy na nią z tej perspektywy. W książce pojawia się postać Ireny Sendlerowej, która uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Czy można piękniej przeciwstawić się złu? „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy” – powiedziała Irena Sendlerowa. I takie jest przesłanie tej książki. Od Elżbiety Ficowskiej (urodzona w 1942 roku w warszawskim getcie i z inicjatywy Ireny Sendlerowej, jako niemowlę przewieziona w drewnianej skrzyneczce na aryjską stronę. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki UW. Autorka literatury dziecięcej, opozycjonistka, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w latach 2002-2006): Wszystkie moje mamy to opowieść żydowskiego chłopca o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu.
Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Autorka nie zapomina o Irenie Sendlerowej, która kierowała akcją Żegoty ratowania żydowskich dzieci. Wrażliwość z jaką Renata Piątkowska pokazuje zło i dobro sprawia, że możemy bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci.”
Kończąc spotkanie, gościnie Filii dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, zaapelowały do jego uczestników o popularyzację postaci Ireny Sendlerowej.
Źródło: PiMBP w Kole
www.kolo.pl/wiadomosc/6295/renata-pitkowska-po-raz-kolejny-w-kole