W sobotę rozpoczął się Wielki Flis Niepodległości, zorganizowany przez Ligę Morską i Rzeczną na trasie Koło-Szczecin. Nasze miasto miało zaszczyt być pierwszym przystankiem na Warcie. Inicjatywa zrodziła się z myślą o uczczeniu 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w wyjątkowy, zapadający w pamięci sposób - mając na względzie wielką rolę Warty w historii polskiej żeglugi oraz rolę Wielkopolan w umocnieniu rodzącej się po latach zaborów Wolnej, Niepodległej Polski.
Na kolskiej przystani przez kilka dni flisacy z Ulanowa budowali 70-metrową tratwę. W sobotę uroczyście odpłynęła z Koła. Jej celem jest Szczecin, a załoga będzie zatrzymywać się na nocny pobyt codziennie w innej miejscowości wzdłuż Warty i Odry, najbliższe to Konin, Ląd, Pyzdry. Rejs potrwa przeszło 20 dni. Flisakami dowodzi Retman Mieczysław Łabędzki z Ulanowa. Załogę flisu stanowią także Hieronim Socha, Zdzichu Gutek, Zdzichu Michta, Sławomir Grabowski, Paweł Kolanko, Henryk Klimczak, Rainer Binte, Zbigniew Kaszuba, Józef Podgórniak i Łukasz Czarnota. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest p. Elżbieta Marszałek, a komandorami kapitan ż.w. i śr. Włodzimierz Grycner i mgr inż. Wacław Witkowski. Idea pomysłu wpisana została w MEMORIAŁ FLISU WARCIAŃSKIEGO 2018.
Zanim flisacy odpłynęli od gościnnego, kolskiego brzegu, pożegnały ich rzesze kolan i gości. Wcześniej jednak stała się rzecz niezwykła. Zamiast planowanego błogosławieństwa na całą trasę, odprawiona została flisacka Msza święta. Sprawował ją ks. Janusz Kęsicki z parafii farnej. Eucharystia zaskoczyła i wzruszyła obecnych, a Retman Mieczysław Łabędzki powiedział, że choć przemierza rzeki od25 lat, po raz pierwszy wziął udział w Mszy na tratwie.
Tratwa odpłynęła, a rzeka poniosła z nurtem także wianki, bowiem dzień rozpoczęcia Wielkiego Flisu zbiegł się z kolską Imprezą Świętojańską, a obecni pozostali przy ognisku, do którego zapraszali członkowie stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą. Była muzyka, śpiew i urok ognia, który rozgrzewał obecnych w tę chłodną noc. Po zapadnięciu zmroku, zgodnie z tradycją, rozpoczęła się Noc Kupały i poszukiwanie kwiatu paproci. Tradycje muszą być kultywowane…
Podróż tratwy śledzić możemy tutaj:
https://www.facebook.com/WartaFlisuWarta/