W dniu 5.12.2012 r. o godzinie 17.00 w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Kole w grupie dzieci pięcioletnich, prowadzonej przez Izabelę Nuszkiewicz i Katarzynę Sołohub odbyły się warsztaty prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Na tę okoliczność nauczycielki zaprosiły rodziców wraz z dziećmi. Warsztaty miały na celu zapoznać rodziców z metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne i uświadomić im jakie korzyści przynosi dla ich dzieci oraz to w jaki sposób można kształtować relację rodzic – dziecko.
Nauczycielki w pierwszej kolejności przybliżyły rodzicom, iż metoda ta nie tylko wspomaga rozwój, wyrównuje opóźnienia w sferze emocjonalnej i społecznej, ale również uczy współdziałania z partnerem, pozytywnego wykorzystania nagromadzonej energii, wykorzystania siły, koncentrowania się na wykonywanym zadaniu. Wyzwala wśród uczestników wiele radości, śmiechu.
Weronika Sherborne w metodzie „Ruch Rozwijający” wyróżnia ćwiczenia, które wspomagają rozwój dziecka. Do nich należą:
-
ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała,
-
ćwiczenia pomagające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu,
-
ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą,
-
ćwiczenia twórcze.
W metodzie ruchu rozwijającego wykorzystuje się dotyk, ruch, ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni oraz wzajemne relacje (relacje „Z”, relacje „Przeciwko”, relacje „Razem”).
Po krótkim zapoznaniu rodziców z koncepcją metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne nauczycielki przeszły do części praktycznej warsztatów, a mianowicie ćwiczeń.
Nauczycielki dobrały ćwiczenia w taki sposób, aby wyzwoliły u uczestników wiele radości i śmiechu. I tak też było. Najciekawsze okazały opinie rodziców, którzy wyrazili aprobatę tej metody. Stwierdzili, że takie zajęcia nie tylko usprawniają fizycznie dziecko, ale przede wszystkim pobudzają do kreatywnego działania, rozwijają wyobraźnię i umożliwiają bezpośredni ciepły kontakt z dzieckiem i pogłębiają więź emocjonalną. Metoda Weroniki Sherborne jest na tyle dla rodziców atrakcyjna, że nie ogranicza ich do "przymusowych" zajęć w przedszkolu, ale może być kontynuowana w naturalnych sytuacjach rodzinnych, np. zabawa na dywanie czy spacer po parku. Oswojenie się z metodą Weroniki Sherborne wymaga na pewno czasu i zwiększenia częstotliwości zajęć. W naszym przedszkolu zajęcia nie są okazjonalne, ponieważ stosowane są w trakcie trwania zajęć dydaktycznych.
Źródło: Przedszkole Miejskie Nr 6 w Kole