Podopieczni MOPiPR wrócili z Zakopanego
Dodane: 17 Lipiec 2019 13:23:00 Opublikował:
Podopieczni MOPiPR wrócili z Zakopanego
Wspomnienia mają istotne znaczenie dla konstruowania się tożsamości człowieka i jego ogólnego podejścia do życia, gdyż właśnie na podstawie zdobytych doświadczeń i wspomnień buduje się przyszłość.
Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole zaprosił podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych do udziału w wyjeździe kolonijnym do Zakopanego.
W dniu 08 lipca 2019 roku, grupa trzydzieściorga dzieci wraz z wychowawcami MOPiPR udała się na siedmiodniowy wypoczynek. Magia polskich gór pozostawiła w pamięci uczestników wiele wspomnień i emocji. Podopieczni świetlic mogli podziwiać piękno Tatr i poznawać lokalne zwyczaje. Dzieci podczas pobytu zwiedziły Stary Drewniany Kościół Matki Bożej Częstochowskiej, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku i Kuźnice. Podczas zwiedzania tej części Zakopanego uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia Pustelni Brata Alberta, co miało na celu wzbogacenie wymiaru duchowego w wychowankach.
Piękno polskich gór uczestnicy podziwiali podczas wycieczki do jednej z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanej przez turystów doliny w Tatrach. Dolina Kościeliska jest prawdziwym arcydziełem Matki Natury. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach. Duże wrażenie na dzieciach zrobił wjazd na największą skocznię narciarską w Polsce - Wielką Krokiew i zwiedzanie Wystawy Figur Woskowych.
Koloniści na własne oczy mogli zobaczyć, jak powstaje najpopularniejszy z góralskich serków - oscypek. Poznali wszystkie etapy jego produkcji, dowiedzieli się skąd pod Tatrami wzięli się pasterze, co to jest gołka, redyk czy pucenie. Baca opowiedział również o wielu zwyczajach i świętach panujących w rodzinach góralskich.
Swoją wiedzę o Tatrach podopieczni wzbogacili w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie i jeden z najnowocześniejszych w całej Polsce. W środku kino 4D, największa makieta Tatr, "prawdziwa" jaskinia tatrzańska, sala odkryć i wiele atrakcji, które mają nie tylko przybliżyć wiedzę o Tatrach, ale także nauczyć jak się w nich zachowywać. Taki spacer edukacyjny po ośrodku pozwala zwiedzającym zobaczyć Tatry oczami orła, a także kozicy.
Pierwszym punktem wycieczki jest największa w Polsce, i dodatkowo interaktywna, makieta Tatr. Jest na niej wyświetlana prezentacja o podziale naszych najwyższych gór, powierzchni i najwyższych szczytach. Towarzyszy jej komentarz lektora.
Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy - tu narratorami są tatrzańskie zwierzęta.
Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców.
Ważnym punktem kolonii były zajęcia profilaktyczne z elementami socjoterapii - "Wybieraj, zmieniaj, myśl pozytywnie", obchody "Dnia życzliwości" oraz "Dnia umiejętności twórczych".
Wspaniałą zabawę i niepowtarzalne wrażenia zapewniła uczestnikom wizyta w zakopiańskim Aquaparku, spacery po Krupówkach, wspólne ognisko, dyskoteka, pokaz mody kolonijnej oraz pokazy talentów.
Podczas kolonii organizator zapewnił uczestnikom przejazd, zakwaterowanie, pełne wyżywienie, napoje, słodkie przekąski, bilety wstępu, opiekę specjalistów: pedagogów - socjoterapeutów, profilaktyka i pielęgniarki.
Źródło: MOPiPR w Kole
www.kolo.pl/wiadomosc/7469/podopieczni-mopipr-wrcili-z-zakopanego