W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Władze samorządowe Koła i Krotoszyna oraz stowarzyszenia regionalistyczne wspólnie przygotowali uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar wybuchu wojny i nalotu lotnictwa niemieckiego na pociąg ewakuacyjny i dworzec kolejowy w Kole. Obchody ubogaci koncert piosenek patriotycznych i wojskowych w wykonaniu MPH „Wartaki” oraz promocja książki Antoniego Korsaka. Szczegóły na plakacie. Organizatorzy proszą mieszkańców o udział w uroczystościach.
Przypomnijmy, że w 1939 r. w związku z napiętą sytuacją w stosunkach z III Rzeszą, przewidywano sformowanie pociągów ewakuacyjnych dla rodzin wojskowych, urzędników, kolejarzy na przewidywane zaplecze frontu. Z Krotoszyna pociąg odjechał w godzinach popołudniowych 1 września, jego trasa prowadziła przez Koźmin, Jarocin, Konin. 2 września podczas postoju w pobliżu dworca kolejowego w Kole został najpierw zbombardowany przez samoloty niemieckie, a następnie pasażerowie pociągu zostali ostrzelani przez lotników z broni pokładowej. Z tego transportu zginęło co najmniej sto kilkadziesiąt osób oraz dalszych kilkadziesiąt, które zmarły od ran w szpitalu w Kole. Dalsza trasa pociągu wiodła przez Warszawę do miejscowości Narol pod Lwowem (na podst. inf. p. Antoniego A. Korsaka).
Dnia 1 września o godz. 16.30 przy ognisku na terenach zielonych przy MDK (w razie niepogody koncert odbędzie się w sali widowiskowej MDK) Wartaki zapraszaj na „Harcerskie śpiewanie piosenek patriotycznych i wojskowych”. Kolejnego dnia, 2 września, od godz. 15.00 rozpocznie się składanie kwiatów w lokalnych miejscach pamięci narodowej, upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ofiary tragicznego w skutkach, barbarzyńskiego nalotu niemieckich bombowców na dworzec kolejowy w Kole w dniu 2 września 1939 roku. O godz. 16.30 w Ratuszu promocja książki A. Korsaka pt. „Krotoszyński pociąg śmierci. Nalot lotnictwa niemieckiego w Kole na pociąg ewakuacyjny i dalsze losy jego pasażerów”. Wstęp wolny.