Na podstawie § 25 Uchwały Nr XLI/400/2017 Rady Miejskiej w Kole z dnia 28 czerwca 2017 roku w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Koło ogłaszam, że zbliża się termin obowiązkowej deratyzacji.
Akcję deratyzacyjną na terenie miasta Koła należy przeprowadzić w dniach od 21 października do 15 listopada 2019 r. Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, rozumianych także jako współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz inne podmioty władające nieruchomościami.
Właściciele nieruchomości przeprowadzają deratyzację na własny koszt i we własnym zakresie.
Deratyzacją należy objąć szczególnie obszary zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz obszary w miejscach najbardziej narażonych bytowaniem gryzoni, w tym: lokale gastronomiczne; obiekty handlowe branży spożywczej; targowiska; magazyny żywności; gospodarstwa rolne i hodowlane; zakłady przetwórstwa żywności; szpital, hotele; bursa; obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie; wolno stojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej; miejsca zbierania odpadów w zabudowie wielolokalowej; obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów itp.
Podczas trwania akcji deratyzacji powinny zostać wyłożone preparaty deratyzacyjne w miejscu, gdzie pojawiają się gryzonie. Preparaty deratyzacyjne powinny być uzupełniane na bieżąco przez cały czas trwania obowiązkowej deratyzacji. Jeżeli preparaty będą pobierane, nawet po zakończeniu terminu akcji. Należy na bieżąco prowadzić monitoring pobierania preparatu oraz usunąć go dopiero po stwierdzeniu zaprzestania pobierania przez gryzonie.
W okresie akcji deratyzacji obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie. Rejony wyłożenia trutki winny być oznakowane napisem „UWAGA TRUCIZNA – niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt”.
Na terenie miasta obserwujemy zwiększoną populację szczurów. Przyczyną tego zjawiska jest łatwa dostępność pożywienia, do czego przyczyniają się sami mieszkańcy, wyrzucając duże ilości jedzenia do śmieci, często poza pojemniki, a także resztki pożywienia bezpośrednio na ziemię oraz tereny zielone w celu dokarmiania ptaków.