75-lecie swojej działalności obchodziła Kolska Organizacja LOK. Główna uroczystość z tej okazji z udziałem delegacji poszczególnych klubów i kół lokowskich z powiatu kolskiego oraz zaproszonych gości odbyła się 27 września 2019 r. w ZSR CKU w Kościelcu.
Hymnem Państwowym rozpoczęto uroczystość a następnie wszystkich zebranych w tym m.in. prezesa ZW LOK w Poznaniu płk. (rez.) mgr Ryszarda Wilińskiego , insp. d/s uzbrojenia PWZW LOK w Poznaniu st. chorążego sztab Marka Stebacha, prezesa ZR LOK w Pleszewie Jacka Przepierskiego, kierownika Rejonu LOK w Pleszewie Zygmunta Urbaniaka, prezesa ZP LOK w Turku Jana Kacprzaka, v-ce starostę Powiatu Kolskiego Sylwestra Chęcińskiego, z-cę Burmistrza Miasta Koła Lecha Brzezińskiego, burmistrza Dąbia Tomasza Ludwickiego , kierownika Pionu Bezpieczeństwa i Zarządzania Starostwa Kolskiego kmdr por. Roberta Jokiela ,nadkomisarza Michała Bryla oraz podkomisarza Przemko Chodakowskiego z KP POLICJI w Kole, dyrektora kolskiego SANEPID-u Ewę Lewicką, kpt. Ireneusza Wojtysiaka prezesa Koła LOK przy LO w Kole, mjr Mariana Antoniego Antkiewicza prezesa Koła LOK w przy LO w Sompolnie, dyrektorów: kolskiego MTC Tomasza Nuszkiewicza, ekonomicznego PRDM Andrzeja Białeckiego, Firmy ANDRE Zbigniewa Gajdę, kolskiego LO Waldemara Koligota, naczelnika Wydz. Działalności Gospodarczej i Promocji Miasta UM w Kole Mirosława Kwiręga, prezesa Klubu Motocyklowego w Kole Sylwestra Łukomskiego, radną RM w Kole Teresę Brzoskę powitał prezes Zarządu Powiatowego LOK w Kole Andrzej Kowalewski. Zapoznał on obecnych pokrótce z sytuacją organizacji na terenie powiatu kolskiego. Wspomniał o tym, że LOK w pow. kolskim liczy obecnie 253 członków skupionych w 17 klubach i szkolnych kołach. LOK jest organizacją apolityczną - stowarzyszeniem pożytku publicznego, ma swój statut i jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wspomniał i o znaczących osiągnięciach członków klubów LOK „Nagórna”, „Kolska Starówka”, „Kłodawa”, OSM w Kole, szkolnych kół LOK w Kłodawie i o ich zwycięstwach w turniejach o „srebrny muszkiet”, szkolnym kole LOK przy ZSR CKU w Kościelcu organizacji i ich uczestnictwie w Szkolnej Lidze Strzeleckiej. Podkreślił w swoim wystąpieniu ważną rolę, jaką spełnia LOK w integracji oraz w wyszkoleniu strzeleckim kolskiego społeczeństwa głównie młodzieży np. podczas organizowanych zawodów strzeleckich z pneumatyka jak i kbks, tych samorządowych, jak i podczas zawodów klubowych, tak w Kole, w Kościelcu, w Kłodawie. Tuż po wystąpieniu prezesa ZP LOK Andrzeja Kowalewskiego historię tworzenia organizacji LOK na przełomie niemal 100 lat, od 1918 roku, przybliżył v-ce prezes ZP LOK Ryszard Borysiewicz. Posłużył się informacją zawartą w materiałach historycznych opublikowanych w Gazecie Kolskiej z roku 1937- gdzie autorzy wspominają organizacje paramilitarne, poprzedniczki LOK, działające na terenie Koła i powiatu kolskiego w okresie międzywojennym, jak: POW - Polska Organizacja Wojskowa, PW i WF – Przysposobienie Wojskowe i Wychowanie Fizyczne oraz Związki Strzeleckie. Organizowały one zawody strzeleckie o Odznakę Strzelecką „Dziesięć strzałów ku chwale ojczyzny” ale również kształtowały świadomość patriotyczną, czego dowodzi cytat (GK 18.12.1937 r.) „ ...rodzice zezwalają swym synom wstępować do szeregów Związków Strzeleckich, bo wiedzą, że tam ich synowie nabędą nie tylko potrzebnych każdemu obywatelowi wiadomości wojskowych ale i ogłady towarzyskiej i nauczą się jak można pożytecznie pracować dla swojej okolicy a przez to i dla Polski…”. Wspomniał również w swoim wystąpieniu o okresie powojennym i o zasłużonych członkach wcześniej prekursorkach LOK tj. Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza z kolei Ligi Przyjaciół Żołnierza a już od 12 .11.1962 r. Ligi Obrony Kraju na terenie Koła i jego powiatu. Rapsod okolicznościowy i jubileuszowe refleksje przedstawił poeta z poznańskiego LOK Bogusław Graliński.
Obchody 75 Lecia LOK stały się okazją do uhonorowania zasłużonych członków medalami „Za zasługi dla LOK". Złotymi: Mariusza Andrzejczaka prezesa Klubu przy KSK i Szkolnego nr 1 LOK w Kłodawie, Andrzeja Wykpisza -v-ce prezesa LOK w Osieku Wielkim. Srebrnymi: Wiesława Kujawę dyrektora ZSR CKU w Kościelcu, v-ce prezesa ZP LOK w Kole, Gabriela Pigułę, prezesa koła LOK przy ZSR CKU w Kościelcu, Marka Leśniewskiego – v-ce prezesa LOK w Karszewie.
Brązowymi: mjr Antoniego Ankiewicza prezesa Koła LOK w Sompolnie, nadkomisarza Michała Bryla – naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole, Grzegorza Kornatowskiego i Błażeja Banaszewskiego z Klubu LOK „Nagórna” w Kole. Ponadto wręczono 52 medale „75 Lecia LOK” . A medale wręczali płk. Ryszard Wiliński prezes ZW LOK w Poznaniu wspólnie z prezesem ZP LOK w Kole Andrzejem Kowalewskim. Płk. Ryszard Wiliński wspomniał, że kobiety zawsze były podporą dla mężczyzn w ich pracy i działalności społecznej nie tylko w ich walce podczas zawieruchy wojennej. Cieszy więc to niezmiernie, że i w szeregach LOK widzimy kobiety. Tak więc na szczególne wyróżnienia zasługują panie uczestniczące w uroczystości LOK m.in. ( red. ) Ewa Lewicka, Teresa Brzoska, Barbara Karlińska, Monika Grabowska, Zofia Kupczak, Małgorzata Stężewska.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach podziękowali prezesowi jak i zarządowi LOK w Kole za zaproszenie na tak znaczącą dla środowiska kolskiego uroczystość jubileuszową Ligi Obrony Kraju okolicznościowymi grawertonami, listami gratulacyjnymi, upominkami i wiązankami kwiatów. Już po części oficjalnej dla ponad 100 uczestników uroczystości jubileuszowej LOK zaprezentował swój program artystyczny Zespół Pieśni i Tańca ZSR CKU „KOŚCIELEC” . Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem.
Tekst i foto Ryszard Borysiewicz