Przyjemnie w ten zimowy, mroźny czas odwiedzić „zieloną” Filię dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, tam bowiem zaroiło się od figurek płazów nadesłanych na konkurs plastyczny „Jak dobrze być żabką”.
Organizatorzy skierowali konkurs do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przypadł on do gustu uczestnikom, którzy z zapałem zrobili gromadkę zielonych płazów, wykorzystując przy tym rozmaite materiały i techniki plastyczne. Dlaczego żabki? Bo w swej wymowie nawiązują do wiosny i zbliżających się świąt, symbolizują podporę świata, słońce, księżyc, wiosnę, wodę, deszcz, wyrocznię, wróżbę, nadzieję, zmartwychwstawanie, powtórne narodziny.
Komisja, w składzie której zasiadły panie: Ewelina Jasińska - historyk sztuki (przewodnicząca) oraz Anna Pietruszka – bibliotekarz, dokonała oceny 166 nadesłanych prac. W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym najwyżej ocenione zostały żabki: Mateusza Schefera z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Kole, Kacpra Folgi ze Szkoły Podstawowa nr 5 oraz Dominiki Tomczyk z Przedszkola nr 3. Wyróżnienie odebrał Hubert Rutkowski z Przedszkola nr 6. W grupie uczniów klas 1-3 podstawówek czołowe miejsca zajęli: Maria Wykpisz z SP nr 5 w Kole, Weronika Łuczak z SP nr 4 oraz Mikołaj Kasprzak z SP nr 3. Wyróżniono Emilię Zawiślak z SP nr 5. W kategorii reprezentantów klas 4-6 nagrody trafiły do Karoliny Tanalskiej z SP w Babiaku, Dawida Zięby ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Igora Grzelaka z SP nr 1 w Kole. Wyróżnienie dostała Zofia Zdrodowska z SP nr 3. Spośród gimnazjalistów komisja przyznała nagrody Oliwii Górczewskiej z Gimnazjum nr 1 w Kole, Filipowi Fijołkowskiemu z Gimnazjum nr 1 w Kłodawie oraz Marcjannie Berdzińskiej z Gim. nr 1 w Kole, wyróżnienie Marice Niszczak z tej samej placówki.
Finaliści otrzymali książki, a żabki podziwiać można na „zielonej” wystawie.