Łączność ta odbyła się przez stację naziemną, którą obsługiwał operator Martin Diggens (VK6JM) z Perth w Australii. Przedsięwzięciem z ramienia ARISS Europa kierował moderator Bertus Hüsken (PE1KEH) z Eindhoven z Holandii, który łączył się telefonicznie z krótkofalowcem z Koła Grzegorzem Walichnowskim, SP3CSD.
Dzieci i młodzież - uczestnicy przedsięwzięcia - mogli zadać na żywo astronaucie Chrisowi Cassidy 12 pytań i posłuchać jego odpowiedzi. Przygotowania do wydarzenia trwały prawie dwa lata, były pełne wysiłku, różnorodnych wydarzeń edukacyjnych, ale też tuż przed finałem - obaw o powodzenie akcji, wynikających z sytuacji spowodowanej COVID-19. Od początku aż po finał z ogromnym zaangażowaniem i godną podkreślenia maestrią nad przebiegiem projektu czuwał nasz wspaniały inspirator i przewodnik -mentor ARISS Europa dr Armand Budzianowski (SP3QFE).
Nad przebiegiem prac przygotowawczych i realizacyjnych projektu w poszczególnych szkołach z twórczym zaangażowaniem czuwali wspaniali dyrektorzy: pan Waldemar Pietrzak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, pan Dariusz Racinowski – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Brdowie i pan Waldemar Koligot – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kole.
Opiekun klubu i organizator projektu Michał Kazimierczak napisał: „Czujemy się szczęśliwi, że taki projekt, który był dla nas wielkim wyzwaniem zakończył się sukcesem”, a zespół Klubu Młodych Odkrywców Kolska Wyspa jest szczęśliwy i dumny, że program połączył nie tylko dzieci i nauczycieli z kilku szkół oraz dorosłych z kilku organizacji, ale może być też inspiracją dla wielu podobnych nam pasjonatów w polskim Roku Fizyki 2020.
W projekcie uczestniczyli i wspierali go swoimi działaniami nauczyciele: Agnieszka Komnata ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, Anna Jerwan z Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Wiesława Nadolna ze Szkoły Podstawowej w Brdowie oraz niezastąpiony we wszelkich kwestiach związanych z „reżyserią” dźwięku - co było fundamentem wyraźnej słyszalności rozmówców: dzieci i astronauty - Roman Włodarczyk z MDK Koło.
Wszystkim osobom i podmiotom wymienionym powyżej oraz wszystkim nauczycielom i rodzicom z poszczególnych szkół zaangażowanym w projekt, wszystkim, którzy swoim wsparciem, pracą, determinacją pomogli doprowadzić przedsięwzięcie do szczęśliwego finału w imieniu KMO „Kolska Wyspa” serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy również nauczycielom z Zespołu Szkół Plastycznych w Kościelcu Wojciechowi Bukowieckiemu i Pawłowi Tomczykowi za pomoc w aranżacji wystawy EarthKAM i MoonKAM i projekt koszulek.
Opiekunowie klubu młodych odkrywców „Kolska Wyspa" - Michał Kazimierczak i Jarosław Gałązka.
PAF - Fotograf Adam Wilk
Źródło: Klub Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”