Pan Kazimierz, wzruszony odznaczeniem, podziękował za spotkany go zaszczyt i przypomniał, że Ziemia Kolska jest jego małą Ojczyzna już od 60 lat. - Wdzięczność i satysfakcja jest tym większa, że 1 września 1960 roku, czyli 60 lat temu, pojawiłem się w Kole i rozpocząłem pracę w Technikum Ekonomicznym. Od tej pory zadomowiłem się tu na stałe, a Koło stało się dla mnie drugą małą Ojczyzną - powiedział uhonorowany. - Pan Kazimierz jest chyba jedyną osobą w Kole, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy wiemy, czy się zajmuje - powiedział prezes SPMK n.Wartą Grzegorz Mokrzycki.
- Proszę przyjąć gratulacje od samorządu miasta Koła - powiedział obecny na spotkaniu Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski, który wraz z reprezentującą Radę Miejską radną Urszulą Pękacz wręczyli odznaczonemu bukiet kwiatów i list gratulacyjny. - Miałem przyjemność przez kilkanaście lat pracować w zarządzie stowarzyszenia, bardzo cenię sobie tę wieloletnią współpracę, doceniam pana jako regionalistę i historyka, w pełni zasługuje pan na to odznaczenie - dodał włodarz.
Gratulacjom i ciepłym słowom wypowiadanym przez członków stowarzyszenia i gości nie było końca. Kazimierz Kasperkiewicz jest cenionym kolaninem, szczycącym się tytułem Honorowego Obywatela Miasta Koła oraz Zasłużonego dla Powiatu Kolskiego, znanym ze swej działalności społecznej i regionalistycznej, której wciąż oddaje się z pasją i zaangażowaniem. Jest autorem ok. 250 regionalistycznych artykułów i publikacji zwartych dotyczących Koła i Ziemi Kolskiej, w tym tłumaczeń z języka polskiego na niemiecki i z języka niemieckiego na polski, współredaktorem lub członkiem komitetów redakcyjnych wielu publikacji zbiorowych. W ostatnich latach zajmował się unikatowymi, przedwojennymi egzemplarzami "Głosu Koła".
Obecnie, wraz z lokalnym regionalistą Jackiem Skryckim, gromadzi i opracowuje materiały do publikacji dot. tablic pamiątkowych w obiektach sakralnych Koła i powiatu kolskiego.