Celami konkursu były: uświadomienie, że zwierzę nie jest rzeczą i należy je szanować; uwrażliwienie na potrzeby zwierząt; kształtowanie odpowiedzialnych postaw wobec zwierząt; rozwijanie wrażliwości ekologicznej, estetycznej i artystycznej. Tematem i zadaniem: zaprojektowanie i wykonanie – samodzielnie – figury dowolnego zwierzęcia (domowego, rodzimego lub egzotycznego), które jest uczestnikowi bliskie, którym jest zafascynowany.
Inspirację konkursu stanowiła książka „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Za Wydawnictwem Papilon: „„Zwierzokracja” – bo zwierzęta są ważne, bo zwierzęta to nie rzeczy, bo zwierzęta też mają swoje prawa! Tym właśnie tematom przyglądamy się z bliska – staramy się zrozumieć pochodzenie i znaczenie praw zwierząt oraz pokazać sytuacje, w których życie dzieci i zwierząt przenika się…. Książka w przyjazny sposób, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej opowiada o przenikaniu się światów dzieci i zwierząt. Empatia, wrażliwość, uważność – to chcemy przekazać Wam na kartach „Zwierzokracji”.”
W konkursie uczestniczyły: dzieci w wieku przedszkolnym; uczniowie klas: 1-3, 4-6, 7-8 szkół podstawowych. Prace miały być wykonane w formie przestrzennej z wykorzystaniem dowolnych materiałów i formatu.
Na konkurs napłynęły 142 prace z: Przedszkoli: Miejskich: nr 3 (opiekun – Daria Chmielewska, Janina Kupińska, Aleksandra Marciniak, Marzena Pączkowska, Ilona Szczesiak), nr 5 (o – Renata Zamelska), nr 6 (o – Kamila Andrzejewska, Agnieszka Płachecka), Gminnego w Przedczu (o – Anna Borzenda, Malwina Ptak-Chęcińska, Anna Żebrowska); Szkół Podstawowych w: Brdowie (o – Ilona Chwiałkowska), Dąbiu (o – S. Królasik), Karszewie (o – Agata Pilasik, Katarzyna Sitarz), nr 1 w Kole (o – Krystyna Gradomska), nr 2 w Kole (o – Joanna Starosta), nr 3 w Kole (o: Daria Jarmuszkiewicz, Renata Wabnic-Osowska, Maria Wituła), nr 5 w Kole (o – Marzena Maciejewska), Łubiance (o – Anna Kwiatkowska), Przedczu (o – Marzena Czerwińska, Janusz Malak, Elżbieta Olakowska, Katarzyna Osińska); Zespołu Szklono – Przedszkolnego w Kościelcu (o – Izabela Głębicka, Izabela Góralska, Joanna Milewska, Bożena Przybyła, Arleta Radziemska, Justyna Sidorowicz, Katarzyna Sujecka, Krystyna Szybura).
Jury powołane przez Organizatora konkursu wyłoniło laureatów – w kategoriach:
dzieci w wieku przedszkolnym
uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych
uczniowie 4-6 szkół podstawowych
uczniowie 7-8 szkół podstawowych
Nagrody – Laureatom konkursu – zostaną przesłane drogą pocztową na adres placówki oświatowej zgłaszającej prace.
Organizator dziękuje dzieciom i młodzieży za udział w konkursie, nauczycielom za ukierunkowanie i pomoc młodym artystom.
Źródło: PiMBP w Kole