Dodane: 14 Październik 2021 14:32:00 Opublikował: Piotr Kapalski
Prace trzech kolskich malarek – Heleny Majewskiej, Teresy Bąkowskiej i Heleny Teodorowicz zagościły na najnowszej wystawie Muzeum Technik Ceramicznych „Pasja i Talent – artystyczny charakter fajansu”.
Ceramika ozdobna z kolskiej fabryki fajansu, do dziś skrzętnie kolekcjonowana w wielu domach, jest tematem najnowszej wystawy czasowej. Zbiory będące w posiadaniu muzeum, powstały w latach 70 i późniejszych ubiegłego wieku i były efektem pracy utalentowanych malarek. Nie są produkcją masową, lecz pracami autorskimi. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w przyszłym tygodniu, ale przejeżdżające przez nasze miasto wycieczki mają przywilej obejrzenia ekspozycji przed jej wernisażem. Dziś w placówce gościli członkowie Klubu Seniora z Grzegorzewa.
O malarkach i pracy ich rąk zwiedzającym opowiadał znany pasjonat i kolekcjoner pamiątek, Piotr Śniegocki. Jest autorem wystawy, znaczną część prezentowanych pamiątek zgromadził i przekazał instytucji z prywatnej kolekcji.
To jedna z kolejnych wystaw poświęconych rodzimej ceramice, zorganizowana z inicjatywy pana Piotra Śniegockiego we współpracy z naszym muzeum.
Grzegorzewscy seniorzy wraz z przewodnikiem obejrzeli również stałą ekspozycję Muzeum Technik Ceramicznych "Fajans kolski - formy, dekoracje, techniki zdobnicze" imienia Czesława Freudenreicha na poddaszu kolskiego ratusza, czyli wystawę ceramiki wytwarzanej w kolskiej fabryce fajansu od początku jej istnienia w połowie XIX w. aż do końca XX w., dawne maszyny rolnicze produkowane w kolskiej fabryce Michała Ostrowskiego, by w finale podziwiać panoramę miasta z ratuszowej wieży.