Deratyzacją należy objąć szczególnie obszary zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz obszary w miejscach najbardziej narażonych bytowaniem gryzoni, w tym: lokale gastronomiczne; obiekty handlowe branży spożywczej; targowiska; magazyny żywności; gospodarstwa rolne i hodowlane; zakłady przetwórstwa żywności; szpital, hotele; bursa; obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie; wolno stojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej; miejsca zbierania odpadów w zabudowie wielolokalowej; obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów itp.
Podczas trwania akcji deratyzacji powinny zostać wyłożone preparaty deratyzacyjne w miejscu, gdzie pojawiają się gryzonie. Preparaty deratyzacyjne powinny być uzupełniane na bieżąco przez cały czas trwania obowiązkowej deratyzacji. Jeżeli preparaty będą pobierane, nawet po zakończeniu terminu akcji. Należy na bieżąco prowadzić monitoring pobierania preparatu oraz usunąć go dopiero po stwierdzeniu zaprzestania pobierania przez gryzonie.
W okresie akcji deratyzacji obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie. Rejony wyłożenia trutki winny być oznakowane napisem „UWAGA TRUCIZNA – niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt”.
Zwracam się również z prośbą do wszystkich zarządców terenów i obiektów o szczególną dbałość i porządek w rejonach pojemników na odpady komunalne, ich odpowiednie zabezpieczenie, niepozostawianie resztek jedzenia, które mogą przyczyniać się także do wzrostu populacji.
Z-ca Burmistrza
Lech Brzeziński